piątek, 31 marca, 2023

Kolekcja sreber Funduszu Obrony Narodowej przekazana do Muzeum Narodowego w Poznaniu

Zbiór niezwykle cennych sreber z historycznego Funduszu Obrony Narodowej stał się własnością Muzeum Narodowego w Poznaniu. Eksponaty zostały przekazane przez Kancelarię Premiera, Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zbiór sreber, które w latach 1936 – 1939 Polacy ofiarowali na Fundusz Obrony Narodowej, ma unikalną wartość historyczną i patriotyczną. To tysiące kosztowności złożonych w akcie obywatelskim na wezwanie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w 1936 r. Chodziło wówczas o pozyskanie dodatkowych środków na dozbrojenie armii, w obliczu zagrożeń młodego państwa polskiego.

– Lata 30. ubiegłego wieku to bardzo trudny czas. Kleszcze dwóch potęg po naszej wschodniej i zachodniej stronie. Polacy rozumieli to doskonale, czuli to. Doskonale wiedzieli, że tylko wspólnym wysiłkiem można obronić to, co jest najcenniejsze. Można obronić wolność, można obronić niepodległość. I dlatego na wezwanie władz, na wezwanie różnych czynników społecznych zareagowali tak pięknie i tak powszechnie – przypomniał w swoim wystąpieniu premier Mateusz Morawiecki.

Duże wrażenie w ramach „srebrnego” Funduszu Obrony Narodowej robi nie tylko ilość ofiarowanych kosztowności, ale również ich jakość. W zbiorach znajdują się m.in. tysiące obrączek małżeńskich, srebrna zastawa stołowa, zegarki, lichtarze czy papierośnice.


Utworzony przed ponad 80 laty Fundusz Obrony Narodowej był odpowiedzią Polaków na realizację wojskowego programu inwestycyjnego, w obliczu zbliżającej się wojny. Polscy obywatele niezwykle ofiarnie zasilili FON. Była to m.in. gotówka, nieruchomości czy rodzinne kosztowności.

Zakupy sprzętu i wyposażenia dla wojska organizowały zarówno zakłady pracy, jak i całe miejscowości. Organizowano zawody sportowe, mecze piłkarskie i bokserskie, z których dochód wpłacano na FON. Kapitał funduszu składał się m.in. z wpłat od osób prywatnych, darów od różnych instytucji czy wpływów ze sprzedaży wojskowych nieruchomości.

– Sądzę, że Prezydent Ignacy Mościcki podpisując dekret w 1936 roku nie spodziewał się, jak szeroki będzie odzew w polskim społeczeństwie – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Do wybuchu II wojny światowej FON zgromadził ok. 1 mld zł. Po niemieckiej napaści na Polskę niewykorzystane dary rzeczowe wywieziono za granicę. W ambasadzie polskiej w Bukareszcie podzielono je na część „srebrną” i „złotą”. 61 skrzynek ze srebrem przewieziono z Rumunii do Francji, gdzie przetrwały II wojnę światową. „Srebrny” Fundusz Obrony Narodowej Polska odzyskała w 1976 r.

ŹródłoKPRM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora