sobota, 13 lipca, 2024

Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy z Pomorza

Tradycyjnie wieniec dożynkowy jest przygotowywany na zakończenie żniw, ale już teraz nadeszła pora na nadsyłanie zgłoszeń do konkursu. O tym, który zostanie najpiękniejszy dowiemy się 8 września podczas drugiego dnia Święta Plonów, czyli Dożynek Wojewódzkich w Owidzu w powiecie starogardzkim. Termin zgłoszeń upływa 2 września.

Od kilkunastu lat pomorską tradycją jest konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, organizowany przez samorząd województwa. W konkursie startują rolnicy, sołectwa czy koła gospodyń wiejskich z całego województwa. Konkurs ma na celu promocję pomorskiej wsi i prezentowanie jej unikalnego dziedzictwa kulturowego.

Przed wysłaniem zgłoszenia warto zapoznać się z regulaminem konkursu. Opisane są tam np. materiały, z których mogą być wykonane wieńce. – Prace zgłoszone do konkursu muszą być wykonane z materiałów naturalnych. To mogą być kwiaty, zboża, płody rolne czy rośliny uprawiane w regionie. Nie wolno stosować plastiku, styropianu czy sztucznych kwiatów – mówi Krzysztof Pałkowski dyrektor Departamentu Środowiska i Rolnictwa UMWP. Wieniec nie może także obrażać uczuć religijnych czy gloryfikować przemocy. Przedstawione kompozycje oceniać będzie specjalnie powołana przez marszałka komisja. – Będziemy zwracać uwagę na zgodność z tradycją, różnorodność użytych materiałów i walory estetyczne – dodaje Pałkowski.

Zdobywca pierwszego miejsca otrzyma 3 000 zł, za drugie miejsce przyznana zostanie nagroda w wysokości 2 000 zł., a za trzeci stopień podium 1500 zł. Przewidziano również trzy wyróżnienia po 500 zł. Zgłoszenia do konkursu należy przesyłać do Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Organizacja Konkursu ujęta jest w Planie operacyjnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025.

Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Dorota Patzer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...