czwartek, 23 maja, 2024

Kwiecień w Muzeum Miasta Gdyni!

Czy jest miesiąc, który obiecuje więcej niż kwiecień? Zobowiązania, które zaciągnął u nas wszystkich na przestrzeni ostatnich miesięcy (głównie od listopada do połowy marca), zdają się być przytłaczające: wszak wciąż czekamy na wiosnę w pełnym rozkwicie, wciąż kurtki zimowe złowieszczo wiszą na wieszakach, a herbata z miodem i gorąca kawa jeszcze królują pośród kawiarnianych zamówień.

Zarażeni bakcylem nieokiełznanego optymizmu i (za) daleko idącej wyrozumiałości, przygotowując program na najbliższy miesiąc, zdecydowaliśmy się nieco pomóc temu biednemu, przeciążonemu odpowiedzialnością kwietniowi. W ciągu najbliższych tygodni proponujemy wydarzenia i aktywności, które będą ze wszystkich sił przywoływać wiosnę, zachęcać do aktywności, kusić możliwościami wyjątkowych spotkań i niezwykłych doświadczeń. W kwietniu, proponujemy przede wszystkim spacery! Wszystkie możliwe badania pokazują, że aktywność fizyczna pobudza kreatywność. Kiedy umysł i ciało są w ruchu, często łatwiej myśleć nieszablonowo i znajdować nowe perspektywy.  Dlatego w tym miesiącu przyjrzymy się Gdyni, jej historii, tożsamości i architekturze spacerując! Spacery z cyklu Gdynia Nadaje możecie przejść również online, słuchając naszych podcastów o historii gdyńskich dzielnic w streamingach i na www.muzeumgdynia.pl/gdynia-nadaje!

Seniorkom i seniorom proponujemy wyjątkowy spacer architektoniczny, a wszystkim miłośniczkom i miłośnikom miejsc nieoczywistych wyprawę przez malownicze Chylońskie Łąki i mieszane lasy Dębogórza. Rodziny z Dziećmi, zaprosimy za to na plażę – by przed warsztatami tworzenia naturalnych dekoracji, zaopatrzyć się w naturalne skarby, które można znaleźć nad brzegiem zatoki. Liczmy, że wiosenna bryza, morska woń i skrzek mew nad głowami – uwolnią Waszą kreatywność.

Kwietniowi przyjdziemy z pomocą również podczas tych momentów, w którym będzie przeplatał na naszą „niekorzyść”. W przytulnej przestrzeni muzeum oferujemy tak samo dużo! Przez oprowadzania po wystawach, odkrywanie tajemnic muzealnych magazynów, sensoryczne zajęcia dla najmłodszych, po praktyczne zajęcia poświęcone sztuce (w ramach otwartej pracowni malarskiej Kreska, czy spotkaniach z cyklu „Akademia Sztuki”). Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

Nie uciekamy też od trudnych, wymagających, a czasami wystawiających na próbę tematów. W tym miesiącu zaplanowaliśmy arcyciekawe spotkania: ze Stasią Budzisz i Katarzyną Włodkowską wokół nagradzanego, wstrząszającego reportażu z Kaszub „Na oczach wszystkich”,z profesorem Wojciechem Eichelbergiem, Jakubem Szczęsnym, czy drem Jackiem Kołtanem. Będziemy dyskutować o społeczeństwie, wspólnocie, ale i o indywidualizmie, stale szukając nowych wątków i wyzwań.

Nasz program na ten miesiąc jest prawdziwie kwitnący!

Do zobaczenia #wmuzeum!

Michał Miegoń

Kwiecień 2024 r. w Muzeum Miasta Gdyni

Wydarzenia i informacje Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

3.04.2024, godz. 17:00 Kreska – otwarta pracownia malarstwa i rysunku

3.04.2024, godz. 18:00 Tożsamości. Na oczach wszystkich – spotkanie z Katarzyną Włodkowską. Prowadzenie: Stasia Budzisz

05.04.2024, godz. 18:00 Wszystkiego dobrego: Jak sklecić jedno dobre życie. Spotkanie z psychoterapeutą Wojciechem Eichelebergerem

7.04.2024, godz. 14:00 Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci – oprowadzanie po wystawie

10.04.2024, godz. 11:00 Klub Doborowego Towarzystwa: Czy istnieje neomodernizm? –  spacer dla gdyńskich seniorek i seniorów

14.04.2024, godz. 14:00 Gdynia – Dzieło Otwarte –  oprowadzanie po wystawie

17.04.2024, godz. 11:00 Wyczuwanki – zabawy sensoryczne w Muzeum

17.04.2024, godz. 17:00 Kreska – otwarta pracownia malarstwa i rysunku

20.04.2024, godz. 10:00 Gdynia Nadaje: Z Pogórza do Dębogórza – spacer historyczny

20.04.2024, godz. 11:00 Dzień Rodzinny: Naturalnie! – warsztaty tworzenia dekoracji do domu

21.04.2024, godz. 14:00 Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci –  oprowadzanie po wystawie

24.04.2024, godz. 17:00 Anatomia sztuki: Zmruż oczy – o światłocieniu w sztuce – spotkanie dla dorosłych

24.04.2024, godz. 17:00 dr Jacek Kołtan o społeczeństwie – rozmowa z cyklu “Jakub Szczęsny zaprasza”

28.04.2024, godz. 14:00 Muzeum od kuchni –  oprowadzanie po muzealnym magazynie Działu Historycznego

W każdą niedzielę o godzinie 14:00 czeka na Was przewodnik, który oprowadzi po naszych wystawach I magazynach.

W każdym momencie możecie skontaktować się z naszym Ośrodkiem Edukacji w sprawie rezerwacji wyjątkowych, gdyńskich zajęć dla najmłodszych, nastolatków, szkół i przedszkoli pod adresem edukacja@muzeumgdynia.pl. Pełna oferta: https://muzeumgdynia.pl/edukacja/

Kreska –  pracownia malarstwa i rysunku

Terminy: 3.04.2024 oraz 17.04.2024 r., godz. 17:00

Bilety: 160 zł bilet pojedynczy / 250 zł bilet na 2 warsztaty do pobrania na www.bilety.muzeumgdynia.pl oraz w kasie muzeum

Prowadzenie: Monika Wójcik

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 10 osób

Muzeum to miejsce spotkań i prawdziwej edukacji! Na co dzień otaczamy się dziełami sztuki i możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć: sztuka zmienia świat! Każdego i każdą, którzy odkładali decyzję, by wejść w ten magiczny świat, zrealizować swoje pasje, chwycić ołówek lub pędzel w ręce – zapraszamy do naszej pracowni malarstwa i rysunku.

Co dwa tygodnie, w naszym atelier pod czujnym okiem malarki, scenografki i projektantki wnętrz Moniki Wójcik będziecie mogli ćwiczyć swój warsztat, rozwijać artystyczne umiejętności: tworzyć!

Podczas naszych spotkań chcemy by uczestnicy i uczestniczki nie tylko szlifowali swój warsztat, ale sztukę eksplorowali, poznawali doświadczali jej! Czerpiąc z kreatywnego procesu, w niewielkiej grupie będziemy rozwijać nasze talenty i wspólnie szukać inspiracji.

Prosimy, by na zajęcia zabrać ze sobą podobrazie malarskie. Farby, pędzle i sztalugi, a także wszystko inne, niezbędne do realizacji twórczych wizji, będzie dostępne w pracowni.

Tożsamości: Na oczach wszystkich –  spotkanie z Katarzyną Włodkowską

Termin: 3.04.2024 r., godz. 18:00

Bilety: 10 zł do pobrania na www.bilety.muzeumgdynia.pl oraz w kasie muzeum

Prowadzenie: Stasia Budzisz

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A Liczba uczestników: 150 osób

Zapraszamy na pierwszą odsłonę “Tożsamości” – spotkań Muzeum Miasta Gdyni, prowadzonych przez reporterkę Stasię Budzisz, których celem jest przybliżenie różnych odcieni codzienności Pomorza, Warmii, Dolnego Śląska – krain geograficznych naznaczonych burzliwą historią, gdzie na styku powiatowych miast i miasteczek kryją się lokalne mitologie, zwyczaje i sekrety. Jaka jest tożsamość naszego regionu (i innych regionów), a może są to liczne “tożsamości”?

Katarzyna Włodkowska, autorka głośnego reportażu prasowego „Dom zły”, kilka lat pracowała nad książką, w której stara się odpowiedzieć na kluczowe pytanie – czy rodzina i sąsiedzi wiedzieli? „Na oczach wszystkich” to świetnie udokumentowany reportaż, oparty na dowodach, relacjach, rozmowach z prokuratorami, policjantami, psychologami i osobami z najbliższego otoczenia sprawcy. To opowieść o tym, jak rodzi się zło, próba dotarcia do źródeł znieczulicy instytucji zobowiązanych do reagowania, portret lokalnej społeczności. Włodkowska pokazuje też, jak trauma wpływa na życie, porusza kwestię dziennikarskiej odpowiedzialności i podejmuje się rekonstrukcji przełomowych momentów śledztwa wszczętego po publikacji jej reportażu. Śledztwa, w którym decydująca okazała się psychologia zapachu i pamięci.

Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci –  oprowadzanie po wystawie

Termin: 7.03.2024, 21.04.2024 r., godz. 14:00

Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie muzeum

Prowadzenie: Katarzyna Gec – Leśniak / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 50 osób

Architektura, dizajn, społeczeństwo – te trzy tematy łączy projektant Jakub Szczęsny – bohater kolejnej już, 9. odsłony cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Najwęższy dom na świecie, interaktywne instalacje świetle, wodne, powietrzne, tajemnicze obiekty i pełne humoru przestrzenie – to wszystko pokażemy na wystawie. Przybliżymy twórczość pełną dobrej zabawy tego znanego i przekornego polskiego architekta, który zaznaczył swoją obecność w wielu krajach poza Europą. Opowiemy o tym, jak dizajn „działa” w przestrzeni publicznej, transformuje miasta i zmienia nas – użytkowników. Na oprowadzaniu widzowie zapoznają się z „socjo-dizajnem” Jakuba Szczęsnego i przekonają, że w projektowaniu „mniej znaczy więcej”, a także na doświadczą, że „dizajn jest dla każdego”.

Klub Doborowego Towarzystwa: Czy istnieje neomodernizm? – spacer              dla gdyńskich seniorek i seniorów

Termin: 10.04.2024 r., godz. 11:00

Bilety: 10 zł do pobrania na www.bilety.muzeumgdynia.pl oraz w kasie muzeum

Prowadzenie: Patrycja Wójcik / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 20 osób

Wyruszmy na spotkanie przeszłości z przyszłością! Wędrując gdyńskimi ulicami przypatrzymy się z uwagą budynkom, które zostały zaprojektowane współecześnie i na nowo interpretują charakterystyczny styl modernistyczny. Czy neomodernizm zadomawia się w naszej przestrzeni miejskiej na dobre i stanie się znakiem rozpoznawczym naszego miasta?

Wspólnie zastanowimy się, na ile architekci nowych obiektów, takich jak Gdyńskie Centrum Filmowe, Baltiq Plaza, czy budynek sąsiadujący ze świeżo wyremontowanym dawnym Bankiem Gospodarstwa Krajowego inspirowali się architekturą modernistyczną i czy możemy mówić już o “renesansie” modernizmu. Czas trwania: ok. 90 min.

Gdynia – Dzieło Otwarte –  oprowadzanie z przewodnikiem po wystawie

Termin: 14.04.2024 r., godz. 14:00

Bilety: 20 zł do pobrania na www.bilety.muzeumgdynia.pl oraz w kasie muzeum

Prowadzenie: Joanna Mróz / Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 50 osób

Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze: z jednej strony marzenie o Polsce nowoczesnej, dynamicznej, śmiało patrzącej w przyszłość, z drugiej – zakorzeniony w narodowej historii romantyczny patriotyzm. Modernizacyjny wysiłek młodego państwa, które pragnęło nadrobić cywilizacyjne zapóźnienie, spotkał się więc z potrzebą służby ojczyźnie. Bez tego spotkania nie byłoby Gdyni, nie powstałby wzniesiony od podstaw wielki nadbałtycki port, ani rosnące w „amerykańskim” tempie miasto, które stały się rychło przedmiotem powszechnej dumy.

Podczas oprowadzania opowiemy naszym odwiedzającym o historii miasta i jego mieszkańców.

Wyczuwanki – – zabawy sensoryczne w Muzeum

Termin: 17.04.2024 r., godz. 11:00

Bilety: 15 zł od dziecka, opiekunowie wstęp bezpłatny do pobrania www.bilety.muzeumgdynia.pl oraz w kasie muzeum

Prowadzenie: Dorota Dombrowska – Wyżga / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 10 dzieci + 20 opiekunów

Nasi najmilsi najmłodsi – dzieci w wieku 1-3 lata! Powitajmy wiosnę w Muzeum!

Podczas zajęć, maluszki wraz z opiekunami oddadzą się muzealnym harcom i zabawom: będziemy śpiewać, i muzykować, poznawać faktury materiałów i swobodnie bawić się materiałami sypkimi (by w domu już skupić uwagę na zupełnie innym bałaganie). Specjalnie opracowane zabawy sensoryczne będą stymulować dziecięce zmysły, a także pomogą w rozwijaniu koordynacji ruchowej i równowagi.

Podczas zajęć będziemy korzystać z pomocy edukacyjnych wykonanych z naturalnych materiałów oraz specjalnie zaprojektowanej sensorycznej supermaty edukacyjnej.

Gdynia Nadaje: Z Pogórza do Dębogórza – spacer historyczny

Termin: 20.04.2024 r., godz. 10:00

Bilety: 10 zł do pobrania na www.bilety.muzeumgdynia.pl oraz w kasie muzeum

Prowadzenie: Michał Miegoń / Dział Komunikacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Pogórze Dolne Złota – pętla autobusowa na skrzyżowaniu ulic Złotej i Miedzianej

Liczba uczestników: 100 osób

Zaklęty Zamek, Betlejem, Konitop to tylko niektóre z charakterystycznych nazw punktów pogranicza Gdyni i Gminy Kosakowo. Poznajmy ciekawe i mało znane tereny zachodnich terenów Gdyni podczas spacer, którego szlak będą znaczyć malownicze Chylońskie Łąki, mieszane lasy Dębogórza i wotywne kapliczki.

Podczas trzeciego spacer z cyklu “Gdynia Nadaje” przekroczymy granice miasta szukając śladów dawnych wiejskich zabudowań, podziwiając przyrodę oraz poznając dramatyczne losy wojenne terenów Gdyni, Kosakowa i Rumi.

Prosimy o wcześniejszą rezerwację biletów na stronie www.muzeumgdynia.pl

Dzień Rodzinny: Naturalnie! –  warsztaty tworzenia dekoracji do domu

Termin: 20.04.2024 r., godz. 11:00

Bilety: 15 zł od dziecka, opiekunowie wstęp bezpłatny do pobrania na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Olga Lewandowska / Ośrodek Eudkacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 15 dzieci + 30 opiekunów

To będzie wyjątkowa sobota! Połączymy siły naszych talentów z żywiołami natury! Zaczniemy od wyprawy na pobliską plażę: każdy, kto czytał Muminki dobrze wie, że na plaży można znaleźć wszystko, co potrzeba, w tym: wyjątkowe skarby. Czując morską bryzę na skórze i ciesząc się spokojnym pięknem zatoki, poszukamy naturalnych materiałów, które potem przerobimy na piękne ozdoby domowe. Patyki, kamyki, muszelki, bursztynki i inne rarytasy, które wypatrzymy na plaży będą w cenie.

Następnie, już po powrocie do Muzeum, rodzinne drużyny wylosują temat przewodni do wykonania ozdoby ze wszystkich plażowych skarbów, a także farb, pędzili, włóczek i sznurków. Aby nieco utrudnić zadanie, będzie można używać tylko sznurków i farb w różnych barwach jednego koloru!

Warsztaty będą wspaniałą okazją, by zainspirować najmłodszych do pełnych atencji wiosennych spacerów, uwrażliwić ich na piękno natury. Uczestniczki i uczestnicy dowiedzą jak prawidłowo wykonać kompozycję z elementów przestrzennych, a stworzoną ozdobę zabiorą na pamiątkę do domów.

Anatomia Sztuki: Zmruż oczy – o światłocieniu w sztuce – spotkanie dla dorosłych

Termin: 24.04.2024 r., godz. 17:00

Bilety: 20 zł do pobrania na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Patrycja Wójcik / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 15 osób

Raz w miesiącu w muzeum poświęcamy się sztuce: omawiamy poszczególne zagadnienie z zakresu historii sztuki, by lepiej rozumieć obrazy i dzieła, które nas otaczają. Podczas kwietniowych zajęć porozmawiamy o światłocieniu w sztuce.

Podczas zajęć będziemy odkrywać niuasne skomplikowanej relacji światła i cienia w historii sztuki.

Już starożytni artyści wykorzystywali kontrasty światła i cienia, aby nadawać swoim dziełom głębię i realizm. W renesansie mistrzowie tacy jak Leonardo da Vinci doskonale opanowali grę świateł i cieni, co przyczyniło się do rewolucji w malarstwie. Wraz z rozwojem technologii i eksperymentów artystycznych, światłocień stał się nie tylko narzędziem do reprodukcji rzeczywistości, ale także środkiem wyrazu artystycznego, pozwalającym na eksplorację emocji i nastrojów w dziełach sztuki.

Uczestnicy i uczestniczki dodatkowo wykonają kilka prostych ćwiczeń, które pomogą im lepiej zrozumieć omawiane zagadnienie. Zajęcia to świetna okazja do rozpoczęcia przygody z analizą dzieł sztuki. Zapraszamy wszystkich, dla których świat sztuki był zawsze bliski, wszystkich ciekawskich, a także tych, którzy już w maju spróbują swoich sił na maturalnym egzaminie z historii sztuki.

Jakub Szczęsny zaprasza: dr Jacek Kołtan – Społeczeństwo –  spotkanie

Termin: 24.04.2024 r., godz. 17:00

Bezpłatne wejściówki do pobrania na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Jakub Szczęsny

Koordynacja: Anna Śliwa / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 50 osób

Jak wygląda dziś polskie społeczeństwo? Jak zmieniło się przez ostanie trzydzieści lat? Jak możemy lub powinniśmy jako zbiorowość zareagować na globalne zmiany i geopolityczne zagrożenia? O tych i podobnych tematach z doktorem Jackiem Kołtanem rozmawiał będzie Jakub Szczęsny.

Cykl spotkań „Jakub Szczęsny zaprasza” towarzyszy wystawie „Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci”.

Muzeum od kuchni –  oprowadzanie po muzealnym magazynie fotografii

Termin: 28.04.2024 r., godz. 14:00

Bilety: 20 zł do pobrania na www.bilety.muzeumgdynia.pl

Prowadzenie: Dariusz Małszycki / Dział Historyczny Muzeum Miasta Gdyni

Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A

Liczba uczestników: 15 osób

Statystyki mówią, że jedynie 2% obiektów gromadzonych przez muzea można zobaczyć na salach wystawowych. A co z pozostałymi? Zastanawiasz się, gdzie gromadzimy nasze muzealne skarby? Co dzieje się z muzealiami po zakończonej wystawie? Przyjdźcie i zobaczcie sami!

W tę wyjątkową niedzielę będziecie mogli poznać muzealny magazyn Działu Historycznego, w którym zgromadzone są fotografie, negatywy i albumy. Łącznie ponad 40 000 obiektów! Opiekun zbiorów fotograficznych Dariusz Małszycki oprowadzi Was po miejscach niedostępnych na co dzień i odpowie na wszystkie pytania. Zapraszamy do zwiedzania muzeum od kuchni!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...