niedziela, 14 kwietnia, 2024

Luty w Muzeum Wojska w Białymstoku

Wystawy Wystawy stałe

„Broń biała i palna. XVI-XIX wiek” „Między dwiema wojnami 1914-1939” „Przeciw dwóm wrogom. Militarne dzieje Podlasia i jego mieszkańców w latach 1939-1956” „Wojsko Polskie 1956-2010”
(wszystkie na ul. Kilińskiego 7)

Wystawy czasowe

„55 lat Muzeum Wojska w Białymstoku” „Dźwięki wojny – Echa pokoju. 110. lat od Wielkiej Wojny” Wystawa jednego eksponatu. „Jatagan” Wystawa migawkowa. „Żołnierze państw walczących w I wojnie światowej w fotografiach Muzeum Wojska w Białymstoku”
(wszystkie na ul. Kilińskiego 7)Wystawy w przestrzeni miejskiej

„105 rocznica odzyskania niepodległości przez Białystok” (teren skweru za Pałacykiem Gościnnym na łuku przy chodniku na ul. J. Kilińskiego i Placu Branickich)
„W mieście Białystok (…). 42. pułk piechoty, patron Stadionu Miejskiego w Białymstoku” (ul. Słoneczna)
„Każdemu co w twej broni (…). 14. dywizjon artylerii konnej” (ul. Bema)
„Architektura wojenna” (ul. Węglowa 3)


29 lutego – Otwarcie wystawy czasowej „Dźwięki wojny – Echa pokoju. 110. lat od Wielkiej Wojny”
W 2024 r mija 110 lat od I wojny światowej, nazywaną Wielką Wojną (The Great War). Ten pierwszy światowy konflikt przyniósł śmierć milionów żołnierzy, zniszczenia wojenne oraz setki psychicznie i fizycznie okaleczonych żołnierzy. Po zakończeniu wojny nastąpiły także geopolityczne zmiany, na które wiele narodów czekało od niepamiętnych czasów. Wielkie imperia upadły, monarchowie abdykowali. Nastąpił nowy porządek europejski.

Niepodległość, wyczekiwaną i upragnioną uzyskała Polska, której naród od 123 lat podzielony był między zaborców, a na frontach ginęli Polacy w obcych mundurach: Kajzerowskich Niemiec, Cesarsko – Królewskiej armii dynastii Habsburgów czy carskich Romanowów. Przegrana i rozpad tych mocarstw doprowadziła do tego, iż, przy poparciu państw Ententy, Polska na nowo pojawiła się na mapach Europy.

Wystawa opowiadać będzie o okresie I wojennych zmagań, poprzedzonych zamachem na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda Habsburga w Sarajewie, po odzyskanie niepodległości i walkę o granice II RP. Przypominamy okres zaborów oraz wielkopolski i śląski czyn zbrojny. Podstawą wystawy będą oryginalne eksponaty ze zbiorów Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Narodowego w Krakowie, Regionalnej Izby Historycznej w Zambrowie oraz prywatnych, zaprzyjaźnionych z muzeum kolekcjonerów.

Serdecznie zapraszamy 29 lutego 2024 r. o godz. 12.00 na otwarcie wystawy w Muzeum Wojska w Białymstoku
(ul Kilińskiego 7).

Wydarzenia 3 lutego – Zakończenie ferii zimowych „Śladami pogromców Enigmy”
Jako podsumowanie ferii proponujemy Państwu udział w zajęciach „Śladami pogromców Enigmy”. Jak została skonstruowana Enigma? Do czego jej używano? Kto dokonał niemożliwego i złamał kod? Jak działają szyfry? Podczas warsztatów wspólnie z uczestnikami odpowiemy na te pytania i odkryjemy tajemnice Enigmy, którą prezentujemy na wystawie czasowej. Celem zajęć jest przedstawienie uczestnikom historii unikalnego eksponatu jakim jest Enigma oraz zapoznanie ich z metodami szyfrowania.

Data: 3.02.2024 r. (sobota) Godzina: 10.30-11.30 Koszt: 10 zł od dziecka
Miejsce: Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Kilińskiego 7

Liczba miejsc jest ograniczona, zgłoszenia przyjmujemy w kasie Muzeum (ul. J. Kilińskiego 7, Białystok, wtorek – niedziela, godz. 9.30 – 17.00) oraz telefonicznie (85 741 64 49), decydować będzie kolejność zapisów.


4 lutego – Trening samoobrony
To już kolejne z cyklu 9 spotkań warsztatów samoobrony organizowanego przez Muzeum Wojska w Białymstoku, razem z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Białymstoku. Jeżeli jesteś osobą która nie miała do tej pory do czynienia z takimi kursami to spotkanie jest dla Ciebie! Instruktorami oczywiście będą żołnierze Wojska Polskiego. Zapewniamy komfortowe warunki i małe grupy do 15 osób.

Data: 4.02.2024 r. (niedziela) Godzina: 10.00 Koszt: bezpłatnie
Miejsce: Muzeum Wojska w Białymstoku, ul. Kilińskiego 7

Udział jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń: tel. 889 590 443, e-mail: wcrbialystok.rekrutacja@ron.mil.pl


11 lutego i 14 lutego – Randka w Muzeum
11.02.2024 r. i 14.02.2024 r. zapraszamy pary na Randkę w Muzeum Wojska w Białymstoku. Odwiedzającym nas w tych dniach zakochanym umożliwiamy wstęp bezpłatny na zwiedzanie. Wystarczy w kasie Muzeum podać hasło: RANDKA W MUZEUM.

Chcielibyśmy również zaprosić wszystkich do stworzenia i pozostawienia walentynki dla Muzeum. W Sali edukacyjnej, znajdą Państwo materiały plastyczne i specjalnie przygotowaną ściankę do ekspozycji kart walentynkowych.


16 lutego – Po co żołnierzowi nocne niebo?
Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii pod tytułem „Po co żołnierzowi nocne niebo?”. Podczas spotkania specjaliści od astronomii omówią jak nawigacja korzysta z nieba oraz jak my możemy z niego korzystać. Dowiedzą się Państwo jak między innymi odnaleźć gwiazdę polarną oraz jak wyznaczyć kierunek za pomocą dłoni. Podczas spotkania zaplanowana jest część praktyczna, podczas której za pomocą teleskopu oraz lornetki będzie można obejrzeć Księżyc oraz Jowisza.

Data: 16.02.2024 r. (piątek) Godzina: 16.00-17.00 Koszt: 10 zł od uczestnika Wiek uczestników: bez ograniczeń
Miejsce: Muzeum Wojska w Białymstoku (ul. Kilińskiego 7)


Liczba miejsc jest ograniczona, zgłoszenia przyjmujemy w kasie Muzeum (ul. J. Kilińskiego 7, Białystok, wtorek – niedziela, godz. 9.30 – 17.00) oraz telefonicznie (85 741 64 49), decydować będzie kolejność zapisów.

25 lutego – Rodzinna Niedziela „Od grodu do zamku”
Uczestnicy warsztatów poznają pojęcia grodu oraz średniowiecznego zamku. Dowiedzą się z jakich materiałów były budowane oraz jaką rolę pełniły. Poznają mieszkańców zamkowych pomieszczeń oraz rzemieślników mieszkających w podgrodziu. Podczas zajęć uczestnicy będą mieli szansę przymierzyć repliki oraz zobaczyć przedmioty codziennego użytku. Na zakończenie warsztatów każdy zaprojektuje i wykona swój własny zamek, techniką plastyczną

Data: 25.02.2024 r. (niedziela) Godzina: 11.00-12.00 Koszt: 10 zł od dziecka
Wiek uczestników: 5-9 lat z opiekunami Miejsce: Centrum Edukacji Muzeum Wojska w Białymstoku (ul. Sienkiewicza 26)

Liczba miejsc jest ograniczona, zgłoszenia przyjmujemy w kasie Muzeum (ul. J. Kilińskiego 7, Białystok, wtorek – niedziela, godz. 9.30 – 17.00) oraz telefonicznie (85 741 64 49), decydować będzie kolejność zapisów.

Międzynarodowa konferencja praktyków edukacji kulturalnej Jak rozmawiać o wojnie z uczestnikami działań kulturalnych?
Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza na międzynarodową konferencję pt. „Jak rozmawiać o wojnie z uczestnikami działań kulturalnych?”, która odbędzie się w Białymstoku w dniach 7-8 marca 2024 roku. Partnerami działania są Centrum Falstad oraz Książnica Podlaska im. Łukasza Górnickiego w Białymstoku. Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do wymiany doświadczeń w zakresie metod budowania wiedzy i świadomości odbiorców kultury na temat historycznych oraz współczesnych konfliktów zbrojnych.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w konferencji prosimy o wypełnienie FORMULARZA REJESTRACYJNEGO

Termin zamknięcia rejestracji: 25.02.2024 r. Udział w konferencji jest bezpłatny.

Zapraszamy do zapoznania się z PROGRAMEM KONFERENCJI.


Oferta edukacyjna 2023/2024 Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą edukacyjną. Na rok szkolny 2023/2024 przygotowaliśmy blisko dwadzieścia nowych propozycji zajęć, dedykowanych dzieciom i młodzieży.
Opisy zajęć oraz kalendarz rezerwacji znajdą Państwo pod adresem: https://mwb.com.pl/rezerwacja/

Koszt uczestnictwa w zajęciach: 10 zł od uczestnika (opiekunowie bezpłatnie).
Więcej informacji na stronie www.mwb.com.pl oraz profilach Muzeum w mediach społecznościowych.

Muzeum Wojska w Białymstoku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...