niedziela, 3 marca, 2024

Maciej Bobula we Wsoli. Wieczór w stylu francuskim

Maciej Bobula, poeta i prozaik, laureat rezydencji literackiej w Vence będzie gościem Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Spotkanie, zapowiadane jako wieczór w stylu francuskim odbędzie się w niedzielę, 2 kwietnia. Początek o godzinie 17.00. Wstęp wolny.

Maciej Bobula to – jak sam o sobie mówi – mieszkający pół na pół w Polsce i w Danii autor tekstów wierszem i prozą, nauczyciel, stały bywalec lasów i łąk. Za zbiór opowiadań Szalejów (2020 r.) był nominowany do Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Decyzją jury otrzymał miesięczną rezydencję literacką w Vence, ufundowaną przez Zakłady Automatyki Kombud S.A.

Vence to średniowieczne miasteczko na południu Francji, w którym ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz. W wąskich uliczkach, przy których mieszczą się antykwariaty i małe galerie, czasem można było stanąć oko w oko z Chagallem czy Matissem. W kawiarni „La Regence” przy centralnym placu spotykali się turyści i artyści, tam skupiało się życie miasteczka.

– Możemy wyobrazić sobie ciepły wieczór na Lazurowym Wybrzeżu. Kawiarnia, na stołach kawa, ciastka i wino – mówi Tomasz Tyczyński, kierownik Muzeum Witolda Gombrowicza. – Podczas spotkania z Maciejem Bobulą spróbujemy trochę tego południowego klimatu odtworzyć.

Maciej Bobula w Vence prowadził ostatnie prace nad swoją najnowszą książką poetycką Pustko, która ukazała się pod koniec ubiegłego roku nakładem wydawnictwa Warstwy.

Maciej Bobula, materiały pisarza

W Pustko znajdziemy „słodkie czereśnie, ale też martwe zwierzęta, przemoc, wspomnienia filmów, których nie da się zapomnieć i nieustannie powracającą śmierć. Pustko zwabia czytelników bajkową stroną wizualną, rysunkami z zeszytów, które, jak wiersze Bobuli, chwytają moment, emocję, afekt” – czytamy w recenzji wydawniczej. – „Język Pustko to połączenie tradycji, ludowej melodii i polskości z nowoczesnością, rapem”.

O poezji i prozie, ale także o pobycie w Vence z Maciejem Bobulą będzie rozmawiała Anna Spólna, literaturoznawczyni, historyczka literatury i krytyczka, profesorka UTH w Radomiu. 

– Może uda nam się porozmawiać także o tym, jak mieszkaniec środkowej Europy odbiera południe Francji i jak z tamtej perspektywy spogląda się na małe i duże polskie sprawy – mówi Anna Spólna.

Zapraszamy 2 kwietnia o godz. 17.00. Wstęp wolny. Chętnych do udziału w wydarzeniu zawiezie do Wsoli z Radomia bezpłatny autobus, który odjeżdża z przystanku Chrobrego/Czysta, obok galerii handlowych (kierunek Michałów) o godzinie 16.20. Powrót po spotkaniu tym samym autobusem. 

tekst: Robert Utkowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Serce tamtego miasta. Kolekcja Żydowsk...

Miło nam poinformować, iż portal MuzeOn objął patronat medialny nad nową wystaw...

Sztuka i instrumenty etniczne. Kolekcj...

Wystawa czynna: 19.01.2024-30.03.2024Kurator: Edward HałajkoWernisaż: Fotorelac...

Jarmark Wielkanocny w Szreniawie ̵...

Zwiedzający mogą liczyć na bogatą ofertę rękodzieła i wiele atrakcji związanych...

Wystawa „Prymityw” z Powiś...

Wystawa przybliża twórczość Leona Kudły – rzeźbiarza uznanego za jednego z najw...

Ogień. Opowieść o Janis Joplin –...

PRZEDSPRZEDAŻ - CENA  32,94 zł ! Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin...