niedziela, 5 maja, 2024

Marzanna i Goik

Zapraszamy całe rodziny na wydarzenie „Marzanna i Goik” 23 marca.

W skansenie budzimy wiosnę!

„Precz zimo zła” – po raz kolejny będziemy mogli wykrzyczeć podczas obrzędowego wydarzenia, które przyciąga mnóstwo uczestników, ciekawych dawnych obrzędów związanych z przedwiośniem. Kiedyś niezwykle popularny zwyczaj topienia marzanny obecnie jest już rzadkością odtwarzaną właśnie tutaj- w Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie.

Topienie bądź palenie marzanny symbolizującej zimę, zło i śmierć, które w nowym roku należało wyrzucić ze wsi wiązało się z radosnym orszakiem z goikiem w roli głównej, symbolizującym dla odmiany nadejście wiosny i budzenie się przyrody do życia. 23 marca podczas warsztatów w muzeum uczestnicy własnoręcznie wykonają marzannę i goik oraz nauczą się tradycyjnej piosenki witającej wiosnę. Następnie przejdą barwnym korowodem przez skansen by spalić w ognisku marzannę symbolizująca zimę. Odśpiewawszy obrzędowe przyśpiewki orszak wyruszy do zagrody sołtysa, gdzie udekorują chałupę goikiem, symbolizującym nadejście cieplejszych dni. Podczas wydarzenia nie zabraknie także opowieści na temat innych zwyczajów związanych z odejściem zimy i budzeniem przyrody do życia.

Tradycje odtwarzane w MGPE sięgają dawnych czasów, wówczas z marzanną – słomianą kukłą przebraną w kobiecy strój – wędrowały przez wieś dziewczęta śpiewając tradycyjne pieśni. Po drodze kukłę obrzucano resztkami śniegu, błotem, kamieniami. Była ona wynoszona poza obręb wsi, gdzie po wcześniejszym rozebraniu, była topiona lub z braku wody – palona. Po całej ceremonii na kij po marzannie zatykano goik, czyli niewielkie drzewko iglaste przybrane kolorowymi wstążkami i wydmuszkami. Był on symbolem życia i budzącej się do życia przyrody, a jego wniesienie do wsi miało zapewnić obfite plony. Z goikiem obchodzono wszystkie domy, śpiewając radosne pieśni, aby symbolicznie przyprowadzić wiosnę.

Jeśli chcecie wraz z nami odtworzyć te dawne zwyczaje, to koniecznie zarezerwujcie sobie czas 23 marca.

Zaczynamy o godzinie 12.00

Bilety on line do kupienia przez naszą stronę internetową w cenie 20 zł za osobę (liczba miejsc na warsztatach ograniczona).

Marcin Gaweł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...