poniedziałek, 22 kwietnia, 2024

Marzec w Muzeum Miasta Gdyni!

Marzec – jedni go kochają, inni mniej. Dla niektórych – to już właściwie jest wiosna! Poranny świergot ptaków, promienie słońca odbijające się w tafli wody, coraz dłuższe dni. Z drugiej strony –  wciąż chłodne poranki, kaprysy pogody i nadmorski wiatr.

W Muzeum Miasta Gdyni bierzemy pod nasze skrzydła miłośników i przeciwników marca! Nasz program na ten miesiąc wypełniliśmy aktywnościami, które znajdą swoich odbiorców zarówno w grupie gotowej na nadejście wiosny, jak i wśród tych, którzy są przekonani, że na cieplejszą pogodę przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.

Zapraszamy na drugi w tym sezonie spacer historyczny w ramach naszego cyklu „Gdynia Nadaje” – wybierzemy się w nostalgiczną podróż śladami oksywskiej kolei nadbrzeżnej. „To na Oksywiu była kolej?!” – aż chce się zapytać – była. Zapraszamy, podczas spaceru dowiecie się więcej!

Z zaciekawieniem spojrzymy na nowo na zabudowania, które służyły Marynarce Wojenne – wszak są niemalże równolatkami naszego miasta, a do tej pory mówiono o nich niewiele albo prawie wcale. Podczas interaktywnego wykładu Kamila Sarapuka przyjrzymy się budownictwu, które służyło marynarzom i znacząco wpłynęło na charakter części miasta. 

Wiosenny entuzjazm wykorzystamy twórczo na warsztatach dla rodzin (w tym miesiącu na zajęciach stworzymy płaskorzeźbę!), podczas spotkania Klubu Doborowego Towarzystwa (a tam – seniorki i seniorzy przygotują stroiki wielkanocne), szkoląc artystów – amatorów w Pracowni malarstwa i rysunku Kreska i podczas warsztatów historyczno-sztucznych dla dorosłych i podczas licznych oprowadzań po naszych wystawach.

Jeżeli to nie przekona wiosennych maruderów, pod koniec miesiąca Jakub Szczęsny – architekt, projektant, artysta i chyba najbardziej wiosenna postać jaka istnieje, będzie u gościem nas w Muzeum w ramach nowej serii spotkań „Jakub Szczęsny zaprasza”! Projektant i zarazem bohater naszej wystawy z cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci” porozmawia z prof. Mirosławem Miętusem. Dyskusja, która jest bliska naszym muzealnym sercom będzie poświęcona wyzwaniom, jakie stawiamy klimatowi. Z pewnością będzie to kopalnia inspiracji i bodźców do działania lub dalszych poszukiwań. Dokładnie w połowie miesiąca, w piątek 15.03, zawita w naszym muzeum Grzegorz Piątek i Błażej Ciarkowski, którzy opowiedzą o ponadczasowym, architektonicznym dziedzictwie małżeństwa Danuty i Daniela Olędzkich.

Wydarzenia i informacje Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A, Gdynia

01.03.2024, godz. 18:00 Spotkanie z Michałem Korkoszem wokół książki “Nowe rozkoszne” – prowadzenie: Małgorzata Muraszko
Bezpłatne wejściówki do pobrania ze strony www.bilety.muzeumgdynia.pl
Prowadzenie: Małgorzata Muraszko
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 150 osób

Zapraszamy na spotkanie z Michałem Korkoszem, znanym również jako Rozkoszny, którego działalność na rzecz kulinarnego dobrostanu Polek i Polaków ukoronowana została właśnie książką „Nowe Rozkoszne. Polskie przepisy, które ekscytują.” Ze swoimi przepisami, ale też ze swoim myśleniem o kuchni, która w jego wydaniu jest wegetariańska, wielokulturowa i swojska jednocześnie, Korkosz zagościł już na dobre w naszych domach. Najwyższy już czas na spotkanie na żywo. Uprasza się o nieprzychodzenie na czczo!  
Szczegóły: www.gdyniakulturalna.pl

03.03.2024, godz. 14:00 Gdynia – Dzieło Otwarte – oprowadzanie po wystawie
Bilety: 20 zł
Prowadzenie: dr Marcin Szerle / Ośrodek Badań nad Gdynią
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 30 osób

Historia Gdyni, jak każda porządna historia, ma wiele wątków. Jedne są bardzo ważne, inne mniej; jedne są wyraźne, inne ukryte. U początków Gdyni łatwo uchwycić wątki najważniejsze: z jednej strony marzenie o Polsce nowoczesnej, dynamicznej, śmiało patrzącej w przyszłość, z drugiej – zakorzeniony w narodowej historii romantyczny patriotyzm. Modernizacyjny wysiłek młodego państwa, które pragnęło nadrobić cywilizacyjne zapóźnienie, spotkał się więc z potrzebą służby ojczyźnie. Bez tego spotkania nie byłoby Gdyni, nie powstałby wzniesiony od podstaw wielki nadbałtycki port ani rosnące w „amerykańskim” tempie miasto, które stały się rychło przedmiotem powszechnej dumy.
O wielowątkowej historii Gdyni opowie dr Marcin Szerle podczas niedzielnego oprowadzania po wystawie stałej „Gdynia – dzieło otwarte”!

6.03.2024, godz. 17:00 Kreska – pracownia malarstwa i rysunku

Bilety: 160 zł bilet pojedynczy / 250 zł bilet na 2 warsztaty do nabycia na stronie www.bilety.muzeumgdynia.pl
Prowadzenie: Monika Wójcik
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 10 osób
Muzeum to miejsce spotkań i prawdziwej edukacji! Na co dzień otaczamy się dziełami sztuki i możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć: sztuka zmienia świat! Każdego i każdą, którzy odkładali decyzję, by wejść w ten magiczny świat, zrealizować swoje pasje, chwycić ołówek lub pędzel w ręce – zapraszamy do naszej pracowni malarstwa i rysunku.
Co dwa tygodnie, w naszym atelier pod czujnym okiem malarki, scenografki i projektantki wnętrz Moniki Wójcik będziecie mogli ćwiczyć swój warsztat, rozwijać artystyczne umiejętności: tworzyć!

Podczas naszych spotkań chcemy by uczestnicy i uczestniczki nie tylko szlifowali swój warsztat, ale sztukę eksplorowali, poznawali, doświadczali jej! Czerpiąc z kreatywnego procesu, w niewielkiej grupie będziemy rozwijać nasze talenty i wspólnie szukać inspiracji. Prosimy, by na zajęcia zabrać ze sobą podobrazie malarskie. Farby, pędzle i sztalugi, a także wszystko inne, niezbędne do realizacji twórczych wizji, będzie dostępne w pracowni.

10.03.2024, godz. 14:00 Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci – oprowadzanie kuratorskie po wystawie

Bezpłatne wejściówki do pobrania w kasie przed oprowadzaniem
Prowadzenie: Anna Śliwa / Dział Sztuki Muzeum Miasta Gdyni
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 30 osób
Czy faktycznie jako społeczeństwo potrzebujemy wciąż więcej i więcej przestrzeni?  A może warto, dla wspólnego dobra, powiedzieć „nie” nadmiernej konsumpcji? Zapraszamy na oprowadzanie po najnowszej wystawie z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci. Pokażemy, w jaki sposób architektura przenika się z dizajnem oraz co ciekawego może powstać na ich styku. Kuratorka wystawy Anna Śliwa opowie o tym, jak dizajn „działa” w przestrzeni publicznej, transformuje miasta i zmienia nas – użytkowników. Nie zabraknie też dobrej zabawy i humoru – twórczość architekta i dizajnera nie musi być przecież śmiertelnie poważna.

13.03.2024, godz. 11:00 Klub Doborowego Towarzystwa: Nastrój się! – warsztaty z tworzenia stroików wielkanocnych dla gdyńskich seniorek i seniorów

Bilety: 5 zł, do nabycia w kasie muzeum oraz na stronie www.bilety.muzeumgdynia.pl
Prowadzenie: Patrycja Wójcik / Ośrodek Edukacji Muzeum Miasta Gdyni
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 15 osób
Świat budzi się do życia! Już zazieleniło się za oknami, ptaki coraz głośniej ćwierkają, bazie, która w ludowych wierzeniach posiadały dobroczynną siłę, zwiastują, że nadchodzi wiosna, a wraz z nią: Święta Wielkiej Nocy. W tradycji to czas przypominania o symbolach radości i triumfu, zwycięstwa życia nad śmiercią.
Zapraszamy gdyńskie seniorki i gdyńskich seniorów na warsztaty tworzenia wielkanocnych stroików – kompozycji, które wprowadzą nas w atmosferę Wielkanocy. Do ich stworzenia wykorzystamy słoje, świeczki, a także materiały najbardziej wiosenne: bazie, kwiaty, mech –  ich różnorodność z pewnością będzie cieszyć oko przez całą wiosnę. Spotkanie będzie też okazją do rozmowy o tradycjach świątecznych, a także podzielenia się świątecznymi przepisami.

13.03.2024, godz. 17:30 Budownictwo Marynarki Wojennej okresu międzywojennego w Gdyni – wykład Kamila Sarapuka

Bilety: 20 zł
Prowadzenie: Kamil Sarapuk / Stowarzyszenie Wiatr od Morza
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 150 osób
Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1920 r. w granice odradzającego się państwa włączono fragment wybrzeża o długości 147 km. 20 czerwca 1920 r. inż. Tadeusz Wenda na podstawie wstępnych studiów terenowych przedstawił sprawozdanie, w którym wskazywał obszar położony w Pradolinie Kaszubskiej, pomiędzy wsiami Gdynia oraz Oksywie, jako najdogodniejszy warunkowo do budowy przyszłego portu handlowego i wojennego, który wkrótce stał się główną bazą polskiej Marynarki Wojennej.
Dla potrzeb Marynarki Wojennej przewidziano północną część portu gdyńskiego, zlokalizowaną w pobliżu wsi Oksywie, która w 1926 r. stała się częścią Gdyni. W tym miejscu rozpoczęto budowę nabrzeży, basenów portowych oraz licznych budynków koszarowych, magazynowych, technicznych oraz mieszkalnych.
Równolegle do budowy portu wojennego w Gdyni, prowadzono również prace nad budową infrastruktury stoczniowej dla potrzeb Marynarki Wojennej – początkowo w postaci improwizowanych warsztatów portowych, a w latach 30, już w postaci dużej, nowoczesnej stoczni, która w tej samej lokalizacji funkcjonuje po dzień dzisiejszy.
O ile o budownictwie i architekturze portu handlowego w Gdyni można powiedzieć, że jest tematem dobrze opracowanym w licznych publikacjach i szeroko popularyzowanym, to o północnej części portu przeznaczonej dla Marynarki Wojennej, można powiedzieć że jest tematem praktycznie nieopracowanym w tym zakresie.
Podczas marcowego wykładu Kamil Sarapuk ze stowarzyszenia “Wiatr od Morza” przybliży historię zapomnianych budynków wybudowanych na potrzeby Marynarki Wojennej w Gdyni w okresie międzywojennym.

15.03.2024, godz. 17:30 Architektura na miarę możliwości. Danuta i Daniel Olędzcy – spotkanie z dr. Błażejem Ciarkowskim.

Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy na stronie www.bilety.muzeumgdynia.pl
Prowadzenie: Grzegorz Piątek
Miejsce: Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1A
Liczba uczestników: 150 osób
Serdecznie zapraszamy na spotkanie wokół najnowszej książki dra Błażeja Ciarkowskiego pt. „Architektura na miarę możliwości. Danuta i Daniel Olędzcy”.
Spotkanie poprowadzi Grzegorz Piątek, autor książki „Gdynia Obiecana”.
On – potomek trójmiejskiej międzywojennej „arystokracji”, syn inspektora celnego Wolnego Miasta Gdańska. Ona – córka urzędnika gminnego z białoruskiego Poczapowa. W czasie wojny on był starszym strzelcem w Powstaniu Warszawskim, a później więźniem obozu Altengrabow. Ona, jak sama wspomina, pasała krowy i toczyła bitwy na szyszki i patyki z synami okolicznych chłopów. Spotkali się na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej. Daniel Olędzki i Danuta Sorgowicka (Olędzka) stanowili jedną z najbardziej niezwykłych par w świecie polskiej architektury. Ich wyjątkowość polegała na tym, że w odróżnieniu od Kardaszewskich, Piechotków czy nawet Brukalskich, oboje odnieśli znaczące sukcesy nie rezygnując przy tym z własnej indywidualności.  Zapisali się na trwałe w historii architektury powojennej Polski oraz w przestrzeni Trójmiasta. Daniel Olędzki projektował szereg gmachów użyteczności publicznej – Teatr Wybrzeże, Teatr Muzyczny czy Opera Bałtycka. Dorobek Danuty to przede wszystkim budynki mieszkalne (słynne „falowce” na Przymorzu), ale także Dom Technika w Gdańsku. Żyli razem, ale rzadko projektowali wspólnie („przeważnie konkursy” – wspominała Danuta Olędzka), bo współpraca dwóch tak silnych osobowości wymagałaby od nich zbyt daleko posuniętych kompromisów. Tymczasem skala i jakość ich architektury oraz związane z nią historie dowodzą ponad wszelką miarę, że architekci Olędzcy niechętnie rezygnowali z własnych koncepcji i pomysłów. Publikacja ma charakter naukowy, a zarazem dzięki prostemu językowi oraz elementom narracji jest bardzo ciekawa i wciągająca. 

Podczas spotkania będzie można nabyć publikacje wraz z autografem autora!

cdn

Michał Miegoń

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...