czwartek, 20 czerwca, 2024

Masz pamiątki związane z gdańskimi hotelami? Przekaż je na nową wystawę czasową

Muzeum Gdańska rozpoczyna ogólnopolską zbiórkę pamiątek związanych z hotelami działającymi na terenie miasta. Każdy, kto dysponuje przedmiotami lub fotografiami, może je przekazać na zaplanowaną na czerwiec wystawę czasową „Pokój z widokiem”. Akcja potrwa do końca lutego 2024 roku.

Intensywnie rozwijająca się turystyka spowodowała pojawienie się na mapie XIX-wiecznego Gdańska wielu nowych hoteli. Obiekty te dysponowały nie tylko bazą noclegową, lecz także zaczęły ze sobą konkurować oferując coraz bogatsze zestawy atrakcji dla swoich gości. Wystawa „Pokój z widokiem. Gdańskie hotele w XIX i XX wieku” to próba ukazania fragmentu historii Gdańska poprzez pryzmat najważniejszych hoteli funkcjonujących w mieście. Od działających w XIX w. Domu Angielskiego czy Hotelu du Nord, przez okres Wolnego Miasta Gdańska, będącego czasem świetności słynnego hotelu Danizger Hof, hoteli Continental czy Eden, aż po nowoczesne hotele budowane w okresie powojennym, takie jak Monopol, Hevelius czy Novotel. Zaprezentowane na ekspozycji obiekty pozwolą przybliżyć historię gdańskiej turystyki. 

„Pokój z widokiem” to jedna z kilkunastu tegorocznych wystaw czasowych zaplanowanych przez Muzeum Gdańska. Zobaczymy ją w Domu Uphagena od niedzieli, 23 czerwca 2024 roku na salach wystaw czasowych.

Co mogę przekazać na wystawę o gdańskich hotelach?

– Poszukiwania pamiątek związanymi z takim zagadnieniem rozszerza obszar poszukiwań właściwie na całą Europę. W hotelach, poza obsługą, przebywali głównie przyjezdni. Stąd też ogólnopolski charakter zbiórki. Wierzymy, że gdzieś w Toruniu, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, czy nawet Krakowie znajdą się osoby, które mogą mieć interesujący obiekt – mówi Rita Brzezińska z Muzeum Gdańska, koordynatorka zbiórki. – Interesują nas przede wszystkim fotografie i pocztówki przedstawiające hotele i ich wnętrza, foldery, reklamy oraz przewodniki, lub też pamiątki turystyczne z nazwą, logo lub wizerunkiem hotelu. Z radością i przymrużeniem oka zaprezentujemy hotelowe ręczniki, mydełka i kapcie. Ważne, żeby przedmioty pochodziły sprzed 1989 roku.

Celem ogólnopolskiej zbiórki jest włączenie w jej powstanie osób, które dysponują pamiątkami związanych z działalnością gdańskich hoteli. Obiekty będzie można przekazać:

  • w depozyt czasowy – tylko na cel wystawy czasowej;
  • przekazać na stałe do Muzeum Gdańska – wówczas przekazujący otrzymuje honorowy tytuł Darczyńcy Muzeum Gdańska;
  • oddać do digitalizacji – w celu przygotowania kopii cyfrowych, np. pocztówek.

Zbiórka pamiątek potrwa do końca lutego. Osoby zainteresowane współpracą z Muzeum Gdańska proszone są o kontakt z koordynatorką akcji, Ritą Brzezińską pod nr  telefonu 789 449 661 lub adresem email: r.brzezinska[at]muzeumgdansk.pl.

Zdjęcie portretowe: dr Andrzej Gierszewski

dr Andrzej Gierszewski
Muzeum Gdańska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...