poniedziałek, 24 czerwca, 2024

Matki!

Wystawa Matki! otwiera drugą edycję programu wystaw Cloakroom. Matki! To realizacja duetu składającego się z Katarzyny Depty-Garapich i Małgorzaty Markiewicz. 

Matki! w aspekcie formalnym to dokamerowe działanie performatywne, realizowane w przerwach między pandemicznymi lockdownami w marcu 2020 roku w sali projektowej Slade Research Center, UCL w Londynie oraz w galerii Art Agenda Nova w Krakowie we wrześniu 2020 roku. Artystki wykonały wówczas z surowej wełny chłopięcą postać. Figura, umieszczona na niby prosektoryjnym stole, została uformowana w procesie filcowania oraz poprzez nakłuwanie jej igłami. Materiał przechodził różne etapy przemian: od bycia niekształtną masą surowca po pełnowymiarową postać ludzką. Cały proces został nagrany, a materiał wideo zmontowany po zakończeniu projektu.

Matki! jako prezentacja w Cricotece, i odbywający się podczas wernisażu performans, przekształcą się w wystawę quasi-teatralną i poperformatywną przestrzeń wideo-instalacji. Można je oglądać w Cricotece od 14 września do 15 października 2023 r.

Obie artystki w jednorodnych czarnych strojach matron z początku XX wieku jawią się jako niepokojące bliźniaczki nieustannie niezadowolone i przekształcające marionetkę chłopca-syna-aktora. Tym samym Matki! rezonują zarówno z społeczną figurą matki-opiekunki-oprawczyni, ale też kantorowskim procesem teatralnym, i z jego imaginarium: bliźniactwem, marionetą, dziecięctwem. Jednocześnie artystki, bawiąc się estetyką horroru, wchodzą w szerszą dyskusję na temat przemocy i relacji przedmiot-podmiot. 

Wystawa Matki! otwiera drugą edycję programu wystaw Cloakroom Cricotece.

Źródło: https://www.cricoteka.pl/, Serwis Prasowy UMWM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...