środa, 17 kwietnia, 2024

Melchior Wańkowicz – pisarz, dziennikarz i reportażysta wojenny. 50. rocznica śmierci

Serdecznie zapraszamy na inaugurację obchodów święta Kaziuków i otwarcie wystawy „Melchior Wańkowicz (1892-1974) – pisarz, dziennikarz i reportażysta wojenny. 50. rocznica śmierci”, które odbędzie się 28 lutego 2024 roku o godz. 14:00 w Sali im. Zbigniewa Herberta.

Program inauguracji:

Powitanie gości przez Dyrektora Książnicy Pomorskiej Przemysława Wragę oraz Krystynę Korkuć, prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej, Polesia – „Świteź”

Chór „Concertino” zaśpiewa kresowe pieśni patriotyczne, występ rozpocznie piosenką „Czerwone maki na Monte Cassino”

Omówienie wystawy (Agata Michalska).

Wystawa „Melchior Wańkowicz (1892-1974) – pisarz, dziennikarz i reportażysta wojenny. 50. rocznica śmierci” to ekspozycja przygotowana na rozpoczęcie corocznych obchodów święta Kaziuków, które w Szczecinie organizuje Stowarzyszenie Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej, Polesia – „Świteź”. Ekspozycja wpisuje się również w obchody Roku Melchiora Wańkowicza, który ustanowiony został przez Sejm.

Wystawa poświęcona postaci i dorobkowi tego wybitnego pisarza, społecznika i polskiego patrioty składać się będzie z 6 plansz obrazujących jego życie i dorobek literacki, natomiast w gablotach pokazane zostaną książki autorstwa M. Wańkowicza, które w swoich zbiorach posiada Książnica Pomorska.

Wystawa będzie czynna od 28 lutego do 15 marca 2024 roku w Sali im. Zbigniewa Herberta. Zwiedzanie możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu.

Melchior Wańkowicz był wnikliwym dziennikarzem i pisarzem. Urodził się w 1892 roku w Kałużycach na Białej Rusi. Wcześnie osierocony wychowywał się w majątku babki w Nowotrzebach na Kowieńszczyźnie. Na karty swoich książek przenosił świat wartości wyniesiony z rodzinnego domu. Nazywany ojcem reportażu relacjonował, często na bieżąco, losy narodu. Tworzył w wieku kataklizmów, jakich doświadczył naród polski, a także w epoce odzyskanego państwa, opisując rzetelnie rzeczywistość. Największy pomnik ofiarności polskich żołnierzy Wańkowicz wystawił w trzytomowym dziele „Bitwa o Monte Cassino”.

W 2024 roku przypada 80. rocznica tej bitwy. W tym roku przypada także 35-lecie istnienia Stowarzyszenia Przyjaciół Wilna, Ziemi Wileńskiej, Nowogródzkiej, Polesia – „Świteź”. Jubileuszowa wystawa przypomni historię organizacji, której misją jest m.in. rozwijanie wiedzy o współczesności i historii Kresów Północno – Wschodnich.

Paulina Strzałkowska
Informacja Naukowa i Promocja Książnica Pomorska im. Stanisława Staszica w Szczecinie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...