sobota, 13 kwietnia, 2024

Michał Anioł – tytan sztuk

Zapraszamy na wykład Alicji Jakubowskiej, kustoszki zbiorów malarstwa na Zamku Królewskim w Warszawie pod tytułem: Michał Anioł – tytan sztuk, z cyklu Malarstwo dawnych mistrzów

Jak opisać tego artystę, który działał w legendarnej epoce renesansu i który sam stał się jej ucieleśnieniem? Malarz, rzeźbiarz, architekt, poeta. Człowiek, który dobitnie udowodnił, że dążenie do piękna w sztuce jest nie tylko pracą fizyczną. Autor fresków w Kaplicy Sykstyńskiej i posągu Dawida. Uważa się, że jego pełne dynamiki dzieła są już zapowiedzią sztuki baroku.

Michelangelo di Lodovico Buonarroti Simoni przyszedł na świat tuż przed świtem 6 marca 1475 roku w toskańskim miasteczku Caprese. Tak dokładny opis tej szczególnej chwili zawdzięczamy jego ojcu Lodovico, który prowadził pamiętnik i notował ważniejsze momenty z życia swojej rodziny. Ojciec Michała Anioła był obywatelem Florencji i w tym czasie pełnił od roku obowiązki podesta, czyli burmistrza miasteczek Chiusi i Caprese. Michał Anioł był człowiekiem o trudnym charakterze, którego można było kochać lub nienawidzić, ale zawsze doceniało się jego twórcze dokonania.
Prelegentka przedstawi uczestnikom największe dokonania artysty i opowie o jego życiu, pełnym zaskakujących i ciekawych historii.

Alicja Jakubowska – z wykształcenia historyczka sztuki (Uniwersytet Warszawski), absolwentka Royal Collection Studies (Londyn), stypendystka Fondazione Giorgio Cini (Wenecja), od 2007 pracuje w Zamku Królewskim w Warszawie, obecnie kustoszka zbiorów malarstwa, od 2019 wykładowczyni podyplomowego studium historii sztuki w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie, kuratorka wystaw, m.in.: 36 x Rembrandt (2016), Świat Rembrandta. Artyści. Mieszczanie. Odkrywcy (2021), Mattia Preti. Partia tryktraka (2023) oraz pokazu dzieł Gaspara Van Wittela (w przygotowaniu).

Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (sala audiowizualna)

Piątek, 26 stycznia 2024, godz. 17.00

Wstęp: 7 zł od osoby

Liczba miejsc ograniczona!

Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet. Kup bilet ONLINE 

Decyduje kolejność zakupu biletów!

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...