czwartek, 23 maja, 2024

Mikołaj Kopernik połączył Rumunię z Polską

Doskonałe wieści dotarły do nas z Rumunii, gdzie dzisiaj (16 listopada) planetarium w Krajowej nadano imię Mikołaja Kopernika.

Krajowa to stolica 600-tysięcznego okręgu Dolj, położonego w południowo-zachodniej części kraju i należącego do grona największych okręgów Rumunii.

Współpraca między województwem warmińsko-mazurskim a okręgiem Dolj rozpoczęła się w 2021 roku, kiedy to za pośrednictwem Ambasady Rumunii w Polsce rumuńscy samorządowcy zwrócili się z propozycją wspólnych działań związanych m.in. z kwestiami rozwoju regionalnego i skutecznego wdrażania programów UE.

Z czasem relacje objęły inne kontakty jak np. między instytucjami kultury, regionalnymi portami lotniczymi czy uniwersytetami.

Choć Rok Mikołaja Kopernika dobiega powoli końca, nie zatrzymujemy się w działaniach promujących związki tego wielkiego uczonego z naszym regionemmówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński. – Po Brukseli, Paryżu i Rzymie wydarzenie w Rumunii jest kolejnym, które kierujemy do zagranicznych odbiorców.

Dzisiejszej uroczystości towarzyszy wernisaż wystawy poświęconej życiu Mikołaja Kopernika oraz wydarzenie promujące jego związki z naszym regionem. Ponadto na budynku będącym siedzibą planetarium pojawiła się tablica o następującej treści: „PLANETARIUM MIKOŁAJA KOPERNIKA. Na znak przyjaźni między Okręgiem Dolj a Województwem Warmińsko-Mazurskim. Zainaugurowano w 550-lecie urodzin Mikołaja Kopernika”.

Na grudzień planowane jest podpisanie w Olsztynie formalnego porozumienia o współpracy między dwoma regionami.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego podczas spotkania reprezentowali radni wojewódzcy: Teresa Astramowicz-Leyk (przewodnicząca Komisji Współpracy Międzynarodowej) oraz Marek Chyl (przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów).

Biuro Prasowe

URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...