niedziela, 10 grudnia, 2023

Młode talenty poszukiwane. Doceń twórcę, zgłoś kandydaturę do nagrody

Do 10 października można zgłaszać kandydatów do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury. To wyróżnienie przyznawane artystom do 35. roku życia za ich osiągnięcia z ostatnich trzech lat. W ten sposób miasto docenia i wspiera kreatywność oraz wkład młodych talentów w rozwój kultury i sztuki.

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury przyznawana jest rokrocznie, począwszy od 2000 roku. Wyróżniani są nią artyści reprezentujący wszelkie dziedziny sztuki: od muzyki przez taniec współczesny do plastyki. Na laur mogą liczyć także animatorzy kultury. Warunkiem otrzymania Nagrody są osiągnięcia artystyczne i młody wiek – laur przyznawany jest osobom, które nie ukończyły 35. roku życia. Decyzję o przyznaniu wyróżnienia, w postaci dyplomu, statuetki, nagrody finansowej, podejmuje Kapituła, w skład której wchodzą przedstawiciele wszystkich uczelni artystycznych, mediów, Miasta i laureaci ubiegłorocznej edycji Nagrody.

Wnioski o przyznanie Nagrody z odpowiednim uzasadnieniem składać mogą:

 • radni Miasta Gdańska;
 • szkoły wyższe i artystyczne;
 • instytucje kultury;
 • stowarzyszenia i związki twórcze;
 • organizacje pozarządowe i podmioty działające w sferze kultury;
 • Prezydent Miasta Gdańska;
 • organy administracji publicznej;
 • media
 • dotychczasowi laureaci nagrody;
 • indywidualni twórcy,
 • radni dzielnic Miasta Gdańska

Składanie wniosków

Wnioski o przyznanie Nagrody należy składać do 10 października 2023 w Zespołach Obsługi Mieszkańców nr 1-4 Urzędu Miejskiego w Gdańsku lub przesłać za pośrednictwem operatora pocztowego na adres: Urząd Miejski w Gdańsku, Biuro Prezydenta ds. Kultury, ul. Nowe Ogrody 8/12, 80-803 Gdańsk z dopiskiem: Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury (decyduje data wpływu zgłoszenia do urzędu).

Aby zgłosić kandydata, należy wypełnić wniosek i opisać artystyczny dorobek twórcy. Do zgłoszeń należy załączyć w formie cyfrowej: fotografię kandydata wraz z informacją o autorze zdjęcia, portfolio multimedialne kandydata – w formacie pdf, ppt, biogram kandydata do Nagrody (max. 1000 znaków ze spacjami z uwzględnieniem osiągnięć za ostatnie trzy lata) – szczegóły w Regulaminie. 

Więcej informacji

Szczegółowych informacji na temat Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury udziela Marta Kąkel, Biuro Prezydenta ds. Kultury, ul. Nowe Ogrody 8/12, pokój 123, tel. (58) 323 61 23, e-mail: marta.kakel@gdansk.gda.pl.

Nagrodzeni w 2022 roku

Laureatami Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury w 2022 roku zostali: Anna Wakulik, etatowa dramaturżka Teatru Wybrzeże, Krzysztof Nowicki, malarz i Wojciech Stachura, aktor lalkarz związany z Teatrem Miniatura. Nagrodę publiczności otrzymała Julia Tymańska, artystka sztuk wizualnych.

Więcej o nagrodzonych w ubiegłorocznej edycji można przeczytać w osobnym komunikacie.

fot. www.gdansk.pl

Zdjęcie portretowe: Marta Formella

Marta Formella
Urząd Miejski w Gdańsku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Niedzielne zwiedzanie wystaw z archeol...

26 listopada (niedziela), g.11:00-12:00 - ”Niedzielne zwiedzanie wystaw z arche...

Artykuł dr Anny Pluszyńskiej publikowa...

"O zarządzaniu własności intelektualną w muzeum można by mówić językiem korzyśc...

Rok polski (przyroda, kultura, praca, ...

Wystawa „Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie p...

Familijny dzień bursztynu w muzeum

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza w sobotę 18 listopada, w godz...

Śladami polskich pionierów badań staro...

Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Muzeum Archeologiczn...