piątek, 22 września, 2023

„MOCARZE SZTUKI” – DAJ SZANSĘ LAJKONIKOWI!

Krakowski Strój Lajkonika zakwalifikował się do II etapu konkursu!

Zakończony I etap kampanii i Start Konkursu „Mocarze Sztuki” Fundacji Most the Most

Fundacja Most the Most z przyjemnością ogłasza zakończenie I etapu kampanii „Mocarze Sztuki”. W ramach którego lokalne muzea z całej Polski zostały zaproszone do wskazania eksponatów ze swoich zbiorów, które wymagają przeprowadzenia prac konserwatorskich. Na podstawie rekomendacji ekspertów i decyzji Komisji Konkursowej, wybrano dziesięć muzealiów, które przechodzą do następnego etapu kampanii.

Muzealia wyróżnione w I etapie to:

  • Rzeźba Madonny z Dzieciątkiem, ok. 1430 r. – Muzeum Gdańska
  • Krakowski Strój Lajkonika (turban, kontusz, paski, ogłowie dla konia), XIX w. – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa
  • Malowidło Olejne z Kuczki – Muzeum Miasta Łodzi
  • Kwatera Ołtarza Szafiastego, ok. 1500 r. – Muzeum Okręgowe w Toruniu
  • Rzeźba św. Floriana, XVII w. – Muzeum Hutnictwa w Chorzowie
  • Kilim ze znakami Kół Naukowych i Związków Studentów Politechniki Lwowskiej – Muzeum Kresów w Lubaczowie
  • Biblia, Inkunabuł, druk zwarty – Muzeum Warszawy
  • Asamblaż Władysława Hasiora „Czarny Krajobraz”, 1974 r. – Muzeum Tatrzańskie im. dra T. Chałubińskiego w Zakopanem
  • Komplet Mebli – Sekretarzyk z krzesłem – Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
  • Jaworowskie Skrzynie Wianne, przełom XIX i XX w. oraz lata 20-te – 30-te XX w. – Muzeum Kresów w Lubaczowie

Konkurs to kolejny etap kampanii

W tym etapie ogłaszamy konkurs, w którym internauci i lokalna społeczność mogą wziąć udział w głosowaniu na wybrane eksponaty. Maksymalnie pięć muzealiów zostanie wybranych na podstawie internetowego głosowania. Głosowanie odbywa się poprzez ankietę dostępną na stronie internetowej Fundacji.

Głosowanie będzie odbywać się poprzez ankietę dostępną na stronie internetowej Fundacji. Termin konkursu został zaplanowany na okres od 12 maja do 11 czerwca 2023 roku.

Link do formularza internetowego:
https://www.webankieta.pl/ankieta/924654/mocarze-sztuki.html

Szczegółowe informacje na temat kampanii oraz wszystkich etapów można znaleźć na stronie Fundacji Most the Most (https://mostthemost.pl).

Wartość zaangażowania: Konkurs Fundacji Most the Most „Mocarze Sztuki” daje szansę na ochronę i zachowanie dziedzictwa narodowego oraz kulturowego. Dzięki dofinansowaniu prac konserwatorskich wybranym muzealiom można przywrócić dawny blask i umożliwić przyszłym pokoleniom dostęp do ważnych elementów historii. Udział w głosowaniu daje także możliwość aktywnego zaangażowania się w kultywowanie i ochronę dziedzictwa narodowego, a także wyrażenia swojego głosu w sprawach dla lokalnej społeczności.

Kto może głosować: Konkurs jest otwarty dla wszystkich osób, które chcą wspierać lokalne muzea w zachowaniu i konserwacji ich artefaktów. Wypełnienie ankiety zajmuje tylko 3 minuty, a umożliwia wybór pięciu muzealiów, które zostaną dofinansowane przez Fundację. Zachęcamy do informowania znajomych o konkursie i zaproszenia ich do udziału. Zwycięzcami konkursu „Mocarze Sztuki” będą muzea, które zdobędą największą liczbę głosów internautów.

O Kampanii

Kampania społeczna „Mocarze Sztuki” zachęca do wspierania kultury i ochrony dzieł sztuki.

Kampania skupia się na inicjowaniu i wsparciu działań prowadzących do ochrony muzealiów zgromadzonych w niewielkich muzeach, promowaniu ciekawych eksponatów oraz pogłębianiu społecznej świadomości w zakresie kultury, sztuki, dziedzictwa narodowego i ochrony zabytków.

Fundacja Most the Most jest organizacją non-profit powołaną przez Bank Gospodarstwa Krajowego, by współrealizować misję banku jaką jest wsparcie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego Polski. Fundacja Most the Most angażuje się w te działania realizując zadania w obszarze związanym z kulturą. Jej misją jest bowiem budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Fundacja Most the Most wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.

Źródło: Muzeum Krakowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora

Stare Dobre Małżeństwo – koncert

0
Stare Dobre Małże...

Koncert z cyklu Blues Fama

Seminarium o lnie