piątek, 22 września, 2023

Muzeum Gdańska prezentuje: WARTOWNIA NR 1

1 września 1939 r., o godz. 4.48 pierwsze pociski z przybyłego do Gdańska z „kurtuazyjną wizytą” niemieckiego pancernika Schleswig Holstein rozpoczęły atak na Westerplatte. To wydarzenie symbolizuje rozpoczęcie II wojny światowej. Walka o półwysep trwała siedem dni. Wartownia nr 1 była jednym z kluczowych punktów polskiej obrony.

Od 1926 r. na półwyspie Westerplatte funkcjonowała Wojskowa Składnica Tranzytowa, czyli polska baza przeładunku broni i amunicji. Wartownia nr 1 była jedną z sześciu zbudowanych tu w latach 30. XX w. Jako jedyna jest dziś udostępniona turystom. Budynek nie został rozebrany, bo w 1967 r. został przesunięty w obecne miejsce. Warto odwiedzić wartownię przed zwiedzaniem półwyspu i wizytą przy pomniku.

Na prezentowanej wewnątrz wystawie można poznać historię Wojskowej Składnicy Tranzytowej i szczegóły jej obrony we wrześniu 1939 r. Prezentowane są pamiątki związane z obrońcami i uzbrojenie obu walczących stron. Najcenniejszymi eksponatami są szabla i kurtka mundurowa majora Henryka Sucharskiego, dowódcy składnicy.

Tekst: Alicja Bittner

Foto: D. Kula

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora