piątek, 7 października, 2022

Muzeum Narodowe w Gdańsku instytucją państwową? Radni przyjęli uchwałę

Podczas posiedzenia w dniu 16 września 2022 sejmik Województwa Pomorskiego przyjął uchwałę potwierdzającą zamiar połączenia Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz państwowej instytucji kultury – Muzeum Narodowego w Gdańsku. Po połączeniu powstanie instytucja kultury, która będzie działała jako państwowa instytucja kultury pod nazwą Muzeum Narodowe w Gdańsku.

Przypomnijmy: MKiDN od dłuższego czasu podejmuje działania mające na celu samodzielne prowadzenie muzeów narodowych w całej Polsce. Na przestrzeni ostatnich lat Muzeum Narodowe w Lublinie i Muzeum Narodowe we Wrocławiu zostały przekształcone w państwowe instytucje kultury. Obecnie podobne plany Ministerstwo ma wobec muzeum w Gdańsku.

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego zarządzeniem z dnia 23 sierpnia 2022 powołał do życia państwową instytucję kultury – Muzeum Narodowe w Gdańsku. Instytucja ta ma przejąć istniejące Muzeum Narodowe w Gdańsku, którego organizatorem jest pomorski samorząd.

Jak informuje Urząd Marszałkowski, w wyniku przekształcenia w państwową instytucję kultury dotychczasowa działalność MNG zostanie poszerzona – zarówno w zakresie organizacyjnym, jak i finansowym. Jej dorobek kulturowy oraz zbiory (w szczególności unikatowe dzieło Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”) mają zostać zachowane. Pracownicy MNG uzyskają możliwość kontynuowania zatrudnienia w nowej instytucji. Pojawił się także pomysł budowy Skarbca Mariackiego, w którym miałby być przechowywany „Sąd Ostateczny” oraz te skarby Bazyliki Mariackiej, które po wojnie znalazły się poza Gdańskiem, przede wszystkim w muzeach warszawskich.

Część gdańskich radnych podczas dyskusji na sesji wyrażała swoje obawy co do przyszłych losów muzeum i jego zbiorów. Ich zdaniem nie ma gwarancji, że plany ministerstwa się nie zmienią. Przewodniczący klubu Koalicja Obywatelska Jerzy Kozdroń przypomniał, że głosowaniu poddano projekt uchwały intencyjnej. Muzeum nie zostało jeszcze przekazane – w najbliższych tygodniach pomysł ten będzie konsultowany z samorządowcami i muzealnikami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora

Edukacyjny październik w MIIT

0
Ogród Doświadczeń...

143. urodziny MNK!

Pamięci amerykańskich lotników

Ostatnie dni z Witkacym w MNW