sobota, 13 kwietnia, 2024

Muzeum szuka pamiątek po Igorze Mitoraju

Rok 2024 to rok Igora Mitoraja. Z tej okazji Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w Oświęcimiu w marcu organizuje spotkanie poświęcone życiu i twórczości wybitnego artysty. Na towarzyszącej wydarzeniu wystawie czasowej oprócz dzieł Mistrza ze swoich zbiorów pokaże pamiątki znajdujące się w prywatnych archiwach mieszkańców. Są już pierwsze zgłoszenia.

Przypomnijmy, że w ub.r. muzeum zorganizowało w swojej siedzibie „Spotkanie przy kawie z Igorem Mitorajem” połączone z obchodami 79. rocznicy urodzin artysty. Sala konferencyjna wypełniła się po brzegi wielbicielami jego twórczości. To wówczas, podczas rozmów, okazało się, że wiele osób ma różnego rodzaju przedmioty związane z twórcą, który wychował się w Grojcu koło Oświęcimia. Również wtedy pojawił się pomysł, by w roku 2024 – roku okrągłych rocznic – urodzin (80) i śmierci (10) Igora Mitoraja stworzyć wystawę czasową z pamiątkami po nim i dziełami ze zbiorów MPMZO.

Na tegoroczny apel muzeum od razu odpowiedziały dwie uczestniczki spotkania sprzed roku – Joanna Chrząszcz i Edyta Mitoraj. Dzięki nim na marcowej wystawie będzie można zobaczyć bilet wstępu na wystawę Igora Mitoraja, plakat i album z jego autografami i dedykacją oraz, uwaga: zestaw nigdy niepublikowanych fotografii autorstwa Joanny Chrząszcz z wystawy Mistrza w Krakowie w 1993 roku.

Wszystkich, którzy chcieliby wypożyczyć na rocznicową wystawę czasową przedmioty związane z Igorem Mitorajem prosimy o kontakt telefoniczny: 33/447-40-84 lub e-mail: biuro@muzeumpamieci.pl
Na zgłoszenia czekamy do 29 lutego. W przypadku zgłoszenia po terminie nie gwarantujemy prezentacji przedmiotów na wystawie.

Na zdjęciu: Rzeźba Igora Mitoraja pt. „Asklepios” znajduje się na wystawie stałej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...