czwartek, 13 czerwca, 2024

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza

POWITANIE WIOSNY W SKANSENJE – 21.03.2024, 10.00 – 14.00

Każdego roku w skansenie odbywa się powitanie wiosny, w którym uczestniczą dzieci oraz młodzież. W trakcie wydarzenia wszyscy chętni bliżej poznają obrzędy, które związane są z pożegnaniem zimy i nadejściem wiosny. Nie brakuje dobrze wszystkim znanego topienia Marzanny, a chętni mogą skorzystać ze zwiedzania wystawy Wielkanoc na Mazowszu, ogniska. Tego dnia organizowany jest także konkurs na „Najciekawszą Marzannę”. Autorzy najbardziej pomysłowych prac otrzymają nagrody oraz pamiątkowe dyplomy. Konkurs ma charakter otwarty. Zachęcamy do wzięcia udziału grupy zorganizowane (grupy przedszkolne, uczniów szkół podstawowych i ponad podstawowych, wychowanków placówek edukacyjnych i kulturalnych oraz rodzin). Grupy, które chcą zgłosić swoją pracę do konkursu powinny liczyć minimum 3 osoby. Szczegółowe informacje znajdują się w regulaminie konkursu na stronie internetowej www.mwmskansen.pl.

KONKURS „TRADYCYJNA PALMA WIELKANOCNA” – do 18.03.2024

Zadaniem uczestników jest wykonanie palmy wielkanocnej według dawnych wzorów mazowieckich lub występujących w innych regionach Polski. Prace można zgłosić w kategorii indywidualnej lub zespołowej, oznaczając region, z którego pochodzą. Najładniejsze palmy zostaną wyłonione drogą głosowania przez uczestników Niedzieli Palmowej w skansenie. Laureaci otrzymają nagrody za I, II i III miejsce. Ponadto jury konkursu wyłoni zwycięzcę Nagrody Dyrektora MWM w Sierpcu. Informacje szczegółowe zawiera Regulamin konkursu zawarty na stronie www.mwmskansen.pl.

NIEDZIELA PALMOWA W SKANSENIE – 24.03.2024, 9.00 – 17.00

Niedziela Palmowa w skansenie to wyjątkowa okazja na zwiedzanie wystawy Wielkanoc na Mazowszu, która w tym dniu jest dodatkowo wzbogacona pokazami zajęć świątecznych, takich jak m.in. wyrób palm, czy malowanie jajek woskiem. Jednym z najważniejszych momentów wydarzenia jest uroczysta msza święta w kościele z Drążdżewa, która jest połączona z procesją i poświęceniem palm. Odwiedzający mogą w tym dniu nie tylko podziwiać wystawę Wielkanoc na Mazowszu, ale również oddać głos w konkursie na najpiękniejszą palmę wielkanocną i sprawdzić, jaką ofertę twórcy przygotowali na kiermasz produktów regionalnych. Dodatkową atrakcją będzie występ Zespołu Tańca Ludowego Masovia Politechniki Warszawskiej na scenie amfiteatru.

GRY I ZABAWY WIELKANOCNE – 1.04.2024, 10.00 – 18.00

W Drugi Dzień Świąt Wielkanocnych w sierpeckim skansenie można zwiedzać wystawę „Wielkanoc na Mazowszu” oraz poznać obrzędy i zwyczaje związane zarówno z okresem wielkanocnym, jak i wiosennym. W zagrodach zabawa trwa w najlepsze – można wziąć udział w strzelaniu z sikawek dyngusowych do celu, spróbować swoich sił w biciu jaj, czy uczestniczyć w grze w kręga i pohuśtać się na kilkumetrowej wozawce wielkanocnej.

Justyna Cieszyńska
foto: Dariusz Krześniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...