niedziela, 7 sierpnia, 2022

Muzeum Zachodniokaszubskie skończyło 50 lat

Już 12 lat po II wojnie światowej, w 1957 roku, zjazd założycielski Zrzeszenia Kaszubskiego w Bytowie postulował utworzenie na zamku muzeum kaszubskiego. Przez ponad 10 lat trwało pozyskiwanie zabytków, przygotowywanie pomieszczeń ekspozycyjnych i wreszcie 1 stycznia 1972 roku muzeum rozpoczęło działalność.

Na przestrzeni 50 lat kolekcja eksponatów stale się powiększała, otwierano też nowe oddziały, takie jak skansen budownictwa ludowego w Sominach czy Muzeum Szkoły Polskiej w Płotowie. Od 1999 r. organizatorem muzeum jest samorząd województwa pomorskiego.

Tym, co wyróżnia placówkę na tle innych pomorskich muzeów jest niewątpliwie stała ekspozycja prac Józefa Chełmowskiego „Józef Chełmowski. Portret artysty i człowieka”. Liczy ona około 600 pamiątek i prac artysty. Została otwarta w 2020 r. na poddaszu Domów Wdów.

Podczas jubileuszowych uroczystości uhonorowani zostali pracownicy muzeum, a Mieczysław Struk i przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego, Jan Kleinszmidt podarowali bytowskiemu muzeum dwa obrazy malarki Beaty Ewy Białeckiej, wielokrotnej stypendystki marszałka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora