sobota, 20 kwietnia, 2024

Na imię mu Bogdan. Poznaj Symbol Obchodów Stulecia KS Gedania

Maskotka przedwojennego Klubu Sportowego Gedania powróciła do życia po blisko 80 latach od zakończenia wojny światowej. Symbol Obchodów 100-lecia zasłużonego klubu Polaków z Wolnego Miasta Gdańska ma dwoje rodziców. Są nimi pisarz Ernest Jezionek, pomysłodawca wykonania repliki oraz Aleksandra Wlazło, autorka prototypu. Pierwowzór trafi na planowaną wystawę stałą w Muzeum Poczty Polskiej. Kopie Bogdana od sierpnia będą towarzyszyć wydarzeniom obchodów.  

Inspiracją do odtworzenia przedwojennej maskotki, były przedwojenne zdjęcia klubu Gedania, na których widać piłkarzy pozujących z charakterystyczną małpką.

Muzeum Poczty Polskiej, oddział Muzeum Gdańska, chętnie patronuje inicjatywom służącym upamiętnianiu nie tylko przedwojennych polskich pocztowców, ale w ogóle Polaków z Wolnego Miasta Gdańska. Gedania była ich najsłynniejszym klubem, stąd pomysł odtworzenia maskotki, która zaginęła kilkadziesiąt lat temu w niewyjaśnionych od początku wydawał się interesujący. Dlatego bez wahania wsparliśmy inicjatywę Ernesta Jezionka – mówił Marek Adamkowicz z Muzeum Gdańska, kierownik Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. – Wykonana w ramach tego niezwykłego projektu replika trafi wraz ze stosownym opisem na przygotowywaną właśnie wystawę czasową „Gedania i nie tylko. Polski sport w Wolnym Mieście Gdańsku”, której wernisaż jest planowany na 15 września. Będzie również towarzyszyła wydarzeniom sportowym i kulturalnym w ramach Obchodów 100-lecia Gedanii jako upominek oraz nagroda.

Od pomysłu do realizacji

Pomysłodawcą odtworzenia maskotki jest zafascynowany historią przedwojennego sportu pisarz i oceanograf, Ernest Jezionek.

– Natrafiłem kiedyś na zdjęcie Klemensa Borusa, bramkarza Gedanii, który w dłoniach trzymał maleńką małpkę. Odnalazłem ją na kolejnych zdjęciach i uznałem, że ten przedmiot musiał być dla chłopaków szalenie ważny. Zawsze go eksponowali przed meczem, czy podczas wycieczek po innych miastach. Najpierw napisałem o małpce opowiadanie, ale wciąż czułem niedosyt – mówił Ernest Jezionek. – Pomyślałem, że może uda się ją ożywić. Zaraziłem tym projektem kilka osób. Dzięki nim, np. Kalinie Konieczny z Teatru Miniatura oraz Markowi Adamkowiczowi z Muzeum Poczty Polskiej. Mam nadzieję, że właśnie tu, w muzeum, małpka będzie mogła przybliżyć historie gedanistów.

Na imię mu Bogdan. Powstał w pracowni Aleksandry Wlazło

Przygotowaniem prototypu zajęła się Aleksandra Wlazło z Teatru Miniatura, która prowadzi również autorską pracownię lalkarską. Replika powstała w około 3 miesiące.

– Od początku zakochałam się w historii maskotki i samym pomyśle. Odtwarzałam przedmiot na podstawie samych zdjęć oraz opisu, ale nie wszystkie informacje były podane wprost. Podczas ręcznego wykonywania repliki szukałam inspiracji, przyglądałam się uważnie fotografiom i często zadawałam pytania specjalistom; wszystko to nadało małpce ostateczny wygląd – mówiła Aleksandra Wlazło. – Tak powstał Bogdan. Kiedy go ukończyłam, spojrzał na mnie swoimi czarnymi oczyma i wymówił właśnie to imię. Okazało się ono nieprzypadkowe. W imieniu są zawarte litery „gda”, jak Gdańsk.

Osoby, które mogą znać wojenny i powojenny los maskotki KS Gedania, albo są w posiadaniu oryginału, mogą przekazać informacje kierownictwu Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku.

Wystawa „Gedania i nie tylko. Sport polski w międzywojennym Gdańsku” zostanie otwarta 15 września 2022 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...