niedziela, 23 czerwca, 2024

Naturą utkane – o wykorzystaniu włókien roślinnych i zwierzęcych w sztuce ludowej| WERNISAŻ

W najbliższy czwartek, 23 listopada 2023, o godz. 14.00 zapraszamy do Galerii na piętrze w Ratuszu z Głuska w sektorze miasteczkowym na otwarcie wystawy „Naturą utkane – o wykorzystaniu włókien roślinnych i zwierzęcych w sztuce ludowej”

Wełna, len i konopie to powszechne dawniej włókna naturalnego pochodzenia, których wytwarzanie, obróbkę oraz wykorzystanie ludność wiejska opanowała niemalże do perfekcji. Dzięki ciężkiej pracy, wiedzy przekazywanej przez pokolenia, ale i przez chęć posiadania pięknych przedmiotów powstało wszystko to, co pokazuje wystawa.

Prezentowane są wybrane przykłady z kolekcji tkanin w Lublinie. Nie tylko te z północy Lubelszczyzny, ale aż po krańce Podlasia, i nie tylko te z południa Lubelszczyzny, ale aż po okolice Hrubieszowa. Niektóre widocznie się od siebie różnią, inne są bardzo podobne. Wszystkie ukazują prostotę włókien jakie dała natura w postaci bogactwa, które przetworzył człowiek. Pokazane na tej ekspozycji wytwory materialne kultury i sztuki ludowej towarzyszyły ludziom przede wszystkim od święta, ale i na co dzień. Służyły im dzięki swym praktycznym funkcjom, ale i upiększały rzeczywistość. Prezentowane muzealia to kilimy, narzuty, krajki, stroje… – wszystko, co dała natura, a ludzką ręką zostało utkane, splecione, wyhaftowane czy uszyte.

Łącznie można zobaczyć przeszło 80 wyjątkowych przedmiotów, które na co dzień skrywają muzealne magazyny. Najstarsze obiekty zostały wykonane pod koniec XIX wieku. Do dziś przetrwały jako materialni świadkowie dawnych czasów i stanowią osnowę, na której możemy pleść wątek opowieści o życiu na dawnej wsi.

Wystawa realizowana jest w ramach projektu „Naturalne wybieraj! Kształtowanie postaw prośrodowiskowych w podejmowaniu decyzji konsumenckich” finansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

Bilety: 25 zł/normalny, 15 zł/ulgowy (ulga przysługuje osobom ustawowo uprawnionym).

Zachęcamy do zakupu biletów w kasie, w biletomacie przed wejściem do Muzeum oraz on-line.            

23 listopada 2023 (czwartek), godz. 14:00-15:00 |Ratusz  z Głuska sektor Miasteczko | Muzeum Wsi Lubelskiej.

Muzeum Wsi Lubelskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...