czwartek, 2 maja, 2024

Nie wolno było płakać

Aresztowane, wysiedlone, wypędzone po Powstaniu Warszawskim. W różnym wieku, po różnych doświadczeniach. Nagle wszystkie znalazły się w piekle.

W 78. rocznicę zakończenia drugiej wojny światowej Instytut Pileckiego zaprasza na pokaz filmu dokumentalnego „Nie wolno było płakać” – o kobietach, które trafiły do piekła i je przetrwały.

„Nie wolno było płakać” to historia Polek w niemieckich obozach koncentracyjnych. Aresztowane za działalność konspiracyjną (nierzadko całej rodziny) wysiedlone z dnia na dzień z własnych domów, wypędzane w 1944 roku z powstańczej Warszawy – były kobietami, którym zabrano młodość, były dziewczynkami, którym skradziono dzieciństwo. Trafiały do KL Auschwitz-Birkenau, KL Bergen-Belsen, KL Ravensbrück.

Relacje matka-córka, porody w nieludzkich warunkach, eksperymenty pseudomedyczne, przypadki, gdy szczęście jednej więźniarki oznaczało dramat innej – to wszystko składa się na unikalny obraz obozów koncentracyjnych z kobiecej perspektywy.

– W obozie nie wolno było płakać, jeśli płaczesz to już po tobie – mówi w filmie Alicja Kubecka, była więźniarka Ravensbrück. Na łzy mogły sobie pozwolić dopiero, gdy zostały wyzwolone przez aliantów. Zanim to nastąpiło, przeżyły jednak kolejny dramat: marsze śmierci. 

Koniec wojny nie oznaczał jednak końca cierpienia. Powrót do domu, zagubione rodziny, traumy byłych więźniów i nieuchwytny ból przekazywany z pokolenia na pokolenie niczym rodzinne dziedzictwo. Jedna z bohaterek filmu mówi: „zaczęło się prawie normalne życie”. O tym, jak można było żyć po obozie, porozmawiamy w gronie byłych więźniów obozów koncentracyjnych i ekspertów podczas dyskusji „Oblicza traumy”, która odbędzie się po pokazie.

Film powstał w koprodukcji z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym.

Wstęp wolny. 

8 maja, 18:30, Kinoteka (Pałac Kultury i Nauki – pl. Defilad 1, Warszawa)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...