poniedziałek, 16 maja, 2022

Niebo Polskie ponownie otwarte dla gości podczas Nocy Muzeów

To jedyna okazja, by zobaczyć pięknie rozgwieżdżone niebo – i to niezależnie od pogody. W sobotę – 14 maja – zapraszamy do budynku przy ul. Augustyńskiego 1 w Gdańsku, na wspólne oglądanie niezwykłego, odtworzonego z wielką precyzją dzieła Niebo Polskie. Z okazji 100. Rocznicy otwarcia Gimnazjum Polskiego w Gdańsku, o przepełnionym symboliką malowidle, umieszonym na suficie auli opowie przewodnik PTTK. Wstęp wolny.

Niebo Polskie zostało namalowane na suficie auli Gimnazjum Macierzy Szkolnej w 1938 roku, jako manifest polskości w represjonowanym przez hitlerowców Gdańsku. Jednak i ten symbol został niedługo skuty tak, by nie można było go odtworzyć.

Podczas remontu obiektu dawnego gimnazjum, należącego do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, postanowiono ponownie umieścić Niebo Polskie na właściwym miejscu. Artyści z ASP, z profesorem Jackiem Zdyblem na czele odrestaurowali ponad 100 metrów kwadratowych obrazu. Bazowali na 17 zdjęciach i zużyli przy tym kilkadziesiąt litrów farby. Dzieło zostało ponownie odsłonięte dla szerszej publiczności w maju 2018 roku. A więcej szczegółów można przeczytać tutaj.

Dzieło będzie można oglądać o godz. 19.00, 20.30 i 22.00 w ramach Europejskiej Nocy Muzeów 2022.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora