piątek, 19 kwietnia, 2024

Nieśmiertelnik członka załogi SS w Zbiorach Miejsca Pamięci

Zbiory Miejsca Pamięci Auschwitz wzbogaciły się o kolejny eksponat: nieśmiertelnik należący do jednego z członków załogi SS niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz.

Nieśmiertelnik przekazał – za pośrednictwem Ambasady RP w Kopenhadze – Tomasz Karasek. Ma oznaczenie „SS T.Stuba K.L. Auschwitz / 816” i należał do jednego z ponad 8 tysięcy członków załogi SS obozu KL Auschwitz.

Jedna część znaku tożsamości posiadała dwa otwory służące do przewleczenia sznurka bądź metalowego łańcuszka, który ułatwiał zawieszenie nieśmiertelnika na szyi. W razie śmierci jego nosiciela ta połówka zostawała przy zwłokach. Drugą część, po odłamaniu przekazywano zwierzchnikowi, np. dowódcy kompanii.

Tego typu zabytki są niezmiernie rzadkie. Można sobie wyobrazić, że członkowie załogi SS w pierwszym dogodnym momencie usuwali znaki mogące po wojnie zdradzić ich wcześniejszą przynależność do grupy zbrodniarzy. Jestem tym bardziej wdzięczny panu Tomaszowi Karaskowi za wytropienie tego nieśmiertelnika i przekazanie go do naszych zbiorów. Należy podkreślić, że do tej pory mieliśmy tylko jeden taki typu przedmiot

mówi dyrektor Muzeum Piotr Cywiński. Zaapelował jednocześnie o przekazywanie do muzeum dokumentów, zdjęć, prywatnych listów czy jakichkolwiek innych materiałów związanych z załogą SS obozu. Wszystkie takie eksponaty sprawiają, że obraz historii Auschwitz jest pełniejszy.

Na podstawie różnych szacunków można ustalić, że w 1941 r. załoga SS w KL Auschwitz liczyła około 700 członków, w czerwcu 1942 r. − około 2 tys., w kwietniu 1944 około 3 tys., natomiast w sierpniu 1944 r. − około 3,3 tys. esesmanów i nadzorczyń SS. Najwyższy stan został osiągnięty w połowie stycznia 1945 r. w związku z ostateczną ewakuacją KL Auschwitz i wyniósł on 4480 esesmanów i 71 nadzorczyń SS. Natomiast przez cały okres istnienia KL Auschwitz przewinęło się przezeń − jako członkowie załogi − ok. 8100-8200 esesmanów oraz ok. 200 nadzorczyń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...