poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Niezwykłe spotkanie ze świadkiem historii – Józefą Handzlik

100 lat temu w Brzezince urodziła się Józefa Hatłas (po mężu Handzlik). Była jedną z wielu odważnych osób pomagających więźniom KL Auschwitz. 28 lutego w Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej będzie można na żywo posłuchać Jej opowieści o tym, co przeżyła ponad 80 lat temu.

Józefa Handzlik urodziła się 16 lutego 1923 roku w Brzezince. Podczas niemieckiej okupacji wraz z rodzicami i rodzeństwem znalazła się wśród tysięcy ludzi wysiedlonych ze wsi ze względu na planowaną rozbudowę KL Auschwitz.

– Przeszliśmy bardzo dużo w tamtym czasie. 500 numerów w Brzezince było. To jest sporo. I w jednym dniu zostali wysiedleni. Ja ciągle widzę swoją mamusię, jak jedzie dorożką, bo dostała zawału. Tatuś furmanką woził to, co mogli zabrać – opowiadała 25 kwietnia 2022 roku podczas uroczystego otwarcia Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej.

W 1941 roku rozpoczęła pracę w sklepie Baty znajdującym się w Rynku w Oświęcimiu. Była tam zatrudniona również Zofia Szewczyk (później po mężu Zużałek) – siostra majora Piotra Szewczyka. Pani Józefa otoczyła opieką swoją koleżankę z pracy – Irenę Bubec, którą Niemcy osadzili w KL Auschwitz za sprzedaż butów rodzinie żydowskiej. Dostarczała jej lekarstwa za pośrednictwem cywilnych robotników pracujących na terenie obozu. Z czasem pomocą zostali objęci inni więźniowie.

Józefa Hatłas współpracowała również z legendarną Heleną Stupką. Helena Stupka podczas II wojny światowej działała w konspiracji, najpierw w Związku Walki Zbrojnej, potem w Armii Krajowej. Używała pseudonimu „Jadźka”. Po zbudowaniu przez Niemców obozu Auschwitz zaangażowała się w pomoc więźniom. Organizowała żywność oraz przekazywała grypsy. Kierowała także Komitetem Niesienia Pomocy Więźniom Politycznym Obozu Oświęcimskiego. Pomogła wielu uciekinierom z KL Auschwitz, m.in. Augustowi Kowalczykowi. Uczestniczyła także w przygotowaniach do innych ucieczek.

W wydanym przez MPMZO kalendarzu na 2023 rok fotografia i biogram pani Józefy znajdują się na karcie z miesiącem kwietniem.

Spotkanie ze świadkiem historii – Józefą Handzlik rozpocznie się 28 lutego 2023 r. o godz. 12 w sali konferencyjnej Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przy ulicy Maksymiliana Kolbego 2A w Oświęcimiu. Spotkanie jest organizowane w formule otwartej (bez konieczności zapisu, udział bezpłatny).

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem spotkaniem z Józefą Handzlik – świadkiem historii i ograniczoną liczbą miejsc w sali konferencyjnej, Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej przeprowadzi z wydarzenia relację na żywo.

Zapis spotkania będzie także później dostępny na stronie www.muzeumpamieci.pl

Spotkanie z Józefą Handzlik rozpocznie się 28 lutego 2023 r. o godz. 12. Zapraszamy do udziału.

Link do wydarzenia online:

Więcej o Pani Józefie, która 16 lutego 2023 r. skończyła 100 lat:

Tekst: Piotr Tarczyński

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...