niedziela, 28 kwietnia, 2024

Rozdział 2: Pisarki

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na panel dyskusyjny z udziałem Karoliny Kołodziej, Marty Madejskiej i Marty Sikorskiej

25 lutego (sobota) godzina 16:00

Projekt „Nowy rozdział” to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji poświęconych sylwetkom dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek.

Pierwsza odsłona projektu poświęcona była laureatkom Nagrody Nobla w dziedzinie literatury: Wisławie Szymborskiej i Oldze Tokarczyk.

Przed nami Rozdział 2: PISARKI przywołujący sylwetki dwóch kobiet, których twórczość zasługuje na przypomnienie. Głosy Walerii Marrené-Morzkowskiej i Marii Przedborskiej wybrzmiewały kolejno pod koniec XIX wieku i w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Skupiały wówczas uwagę odbiorców na pozycję społeczną kobiet, w tym także łódzkich włókniarek.

Życiorysy tych bohaterek stanowią punkt wyjścia do rozmowy z Karoliną Kołodziej, autorką książki „Obraz Łodzi w literaturze pozytywizmu i Młodej Polski”, Martą Madejską, autorką książki „Aleja Włókniarek” i Martą Sikorską, autorką książki „Wizerunek kobiety łódzkiej przełomu XIX i XX wieku”. Rozmowę poprowadzi Marta Zdanowska, członkini Zarządu Fundacji Łódzki Szlak Kobiet.

Wydarzenie wpisuje się w obchody 600-lecia Łodzi, któremu patronują łódzkie włókniarki.

„Wśród Kąkolu” autorstwa Marrené-Morzkowskiej, to pierwsza powieść, której akcja toczy się w Łodzi. Pisarka podjęła w niej wątek pracy nieletnich i problem wykorzystywania włókniarek przez ich zwierzchników. Jako feministka tłumaczyła i podkreślała znaczenie ruchu kobiecego w książce „Kobieta czasów obecnych”.

Cykl wierszy „Wśród kominów Łodzi” pióra Przedborskiej dedykowany był „robotnicy łódzkiej”. Poetka przelała na papier doświadczenia zebrane podczas inspekcji pracy w zakładach włókienniczych. Panujące tam ciężkie warunki opisywała także w „Głosie Porannym” relacjonując strajki.

Prezentacja obiektów z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi stanowi punkt wyjścia do rozważań nad drogą łódzkich włókniarek ku emancypacji.

Zdjęcia włókniarek pochodzące ze zbiorów muzeum

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Gdzie: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282

Kiedy: 25 lutego (sobota) godz. 16:00

Bilety: Normalny 8 zł | Ulgowy 6 zł

Limit osób: 50

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...