sobota, 13 kwietnia, 2024

Noc Muzeów tuż, tuż…

20 maja wieczorem cała Polska zwiedza swoje ulubione muzea. Muzeum Kultury Ludowej też zaprasza!

Wśród cykania świerszczy i kumkania żab, o zmierzchu, będzie można w skansenie uczestniczyć w otwarciu wystawy malarskiej oraz obejrzeć spektakl teatralny.

O godz. 18.00 w spichlerzu z Bidzin odbędzie się wernisaż wystawy malarskiej „Przestrzenie” poświęconej Międzynarodowym Plenerom Malarsko-Rzeźbiarskim w Kolbuszowej. Obrazy zostały wypożyczone ze zbiorów Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kolbuszowej. Na wystawie znalazły się prace znakomitych artystów pochodzących z różnych części kraju i świata.

Obrazy tworzące ekspozycję powstały podczas Międzynarodowych Plenerów Malarsko-Rzeźbiarskich odbywających się od 2001 r. w Kolbuszowej. Ich geneza wiąże się z otwarciem Galerii G-2 w Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Kolbuszowej – miejsca przeznaczonego do ekspozycji malarstwa regionalnych artystów. Idea ta zrodziła pomysł zorganizowania pierwszego Ogólnopolskiego Pleneru Malarskiego „Kolbuszowa 2001”, a jego inicjatorzy: Maksymilian Starzec – artysta malarz i komisarz Plenerów, Mirosław Kaczmarczyk – dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Kolbuszowej i Jerzy Sitko – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. K.K. Baczyńskiego w Kolbuszowej, na stałe wpisali to święto sztuki w kalendarz najważniejszych wydarzeń w naszym regionie.

O godz. 20.00 w kościele pw. św. Marka obejrzymy wybitny spektakl Teatru Przedmieście pt. „Śpiewająca z Wilczkami”, którego główną bohaterką jest Helena Wilczek – emisariuszka tradycji, bogatej obyczajowości nierozerwalnie związanej z obrzędowością i życiem lasowiackiej wsi. To niezwykła podróż w czasie wypełniona starymi fotografiami, wspomnieniami oraz muzyką i śpiewem na żywo.

Na stronie internetowej Teatru Przedmieście możemy przeczytać: „Spektakl opowiada historię życia i twórczości Heleny Wilczek, ostatniej żyjącej ze słynnej Kapeli Wilczków z Rakszawy, wsi o bogatych tradycjach włókienniczych, gdzie przenikają się elementy dawnej kultury Lasowiaków i Rzeszowiaków. Autorski spektakl Teatru Przedmieście, z czynnym udziałem 85-letniej bohaterki, jest powrotem do czasów jej młodości i przełomowych wydarzeń życia, które wyznaczyły kolejne drogi jej losu. Ważnym elementem ‹‹Śpiewającej z Wilczkami›› jest muzyka grana na żywo przez muzyków teatru, którzy na podstawie archiwalnych utworów odtwarzają skład instrumentalny kapeli Antoniego Wilczka. Dzięki nagraniom, przyśpiewkom, a także zapisom oryginalnych pieśni w starych zeszytach próbujemy zachować pamięć odchodzącego już świata, który na naszych oczach powoli znika”.

Scenariusz i reżyseria: Aneta Adamska-Szukała

Muzyka: Jakub Adamski, Jan Niezgoda, Mirosław Kiełbasa

Scenografia: Maciej Szukała

Obsada: Helena Wilczek, Aneta Adamska-Szukała, Kinga Szuberla, Krzysztof Adamski, Maciej Szukała

W tym dniu cena biletu wstępu do skansenu od godz. 17.00 wynosi 2 zł.

Do zobaczenia!

tekst: Agata Front

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...