wtorek, 18 czerwca, 2024

Noc Muzeów w Poznaniu

18 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Muzeów, zwany także Dniem Muzealnika i dokładnie w tym dniu, w sobotę zapraszamy naszą publiczność na XXII edycję poznańskiej Nocy Muzeów. 
Czynne będą wszystkie nasze oddziały, z wyjątkiem remontowanego Muzeum Etnograficznego.

Co będzie się działo w Muzeum Narodowym i jego oddziałach?

Gmachu Głównym nie zabraknie spotkań z kuratorami galerii mieszczących się w zabytkowej części muzeum, a konserwatorzy pokażą to, czego nie widać gołym okiem. Zapraszamy też Państwa na spotkania z dźwiękiem i słowem – nie zabraknie muzyki (koncerty) oraz literatury klasycznej. W przestrzeniach starego holu przypomnimy także o remontowanym i zamkniętym na co dzień dla zwiedzających oddziale MNP – Muzeum Etnograficznym, którego pracownicy wspólnie z Polskim Towarzystwem Ludoznawczym poprowadzą warsztaty wykonywania firlejek dla dzieci i dorosłych. Ponadto nadal dostępna będzie wystawa czasowa pt.: Ultraawangarda. Koło Klipsa. Poznański underground lat 80. XX wieku – zapraszamy wszystkich, którzy jeszcze jej nie wiedzieli.

Muzeum Sztuk Użytkowych czeka na Państwa, proponując odkrywanie tamtejszych eksponatów – w tym skarbów ukrytych w ekspozycyjnych szufladach! Czekają też kuratorzy i edukatorka, gotowi podzielić się najciekawszymi historiami o naszych obiektach, a także materiały edukacyjne – do oglądania, słuchania i… wąchania. Tegoroczne odwiedziny w muzeum dadzą też okazję do zachwytu nad nowościami w naszej kolekcji – to drogocenne, widowiskowe eksponaty światowej klasy, zaprezentowane na wystawie Precjoza. Pokaz nabytków Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu. To też ostatnia szansa na zobaczenie wystawy czasowej Nie zmarnujcie Niepodległości. Srebra Funduszu Obrony Narodowej. Silva rerum – prezentacji zbioru sreber FON, który w przededniu wybuchu II wojny światowej ofiarowało polskie społeczeństwo. Noc Muzeum wraca po kilku latach do Ratusza – Muzeum Poznania! Impreza będzie stanowić znakomitą okazję do odkrywania na nowo przestrzeni gotyckich piwnic (niedostępnej od 1997 roku!) i zobaczenia wystawy Poznań przed Quadro. Zapraszamy też na pokaz filmów prezentujących dawny Poznań i krótkie opowieści o obiektach prezentowanych na wystawie. A zlokalizowane tuż obok Ratusza Muzeum Instrumentów Muzycznych, pochwali się najnowszym projektem Musica Wartenbergensis, który dotyczy kompleksowego opracowania rękopisów muzycznych pochodzących z nieistniejącego już klasztoru jezuitów w Otyniu. W czasie Nocy Muzeów zapraszamy dzieci na warsztaty z tworzenia papieru czerpanego i pisania na nim tradycyjnym piórem z atramentem z kałamarza. W Muzeum Instrumentów nie może też zabraknąć muzyki na żywo. Nieopodal znajduje się nasz kolejny oddział – Wielkopolskie Muzeum Wojskowego. Tu kuratorzy i kustosze opowiedzą o częściowo zmodernizowanej ekspozycji i przygotują krótkie wykłady przybliżające specyfikę tego miejsca i zbiorów.

Noc Muzeów w MNP to nie tylko Poznań, ale także nasze zamiejscowe oddziały!

Pałac w Śmiełowie zawsze w tym dniu rozbrzmiewa koncertami w przepięknych okolicznościach przyrody, a dodatkową atrakcją w tym roku będą wydarzenia upamiętniające rocznicę wizyty w pałacu dwóch niezwykle ważnych dla polskiej kultury postaci: Henryka Sienkiewicza oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Wszystkim, którzy obejrzeli nową wersję „Akademii Pana Kleksa” (i nie tylko) proponujemy wizytę w Zamku w Gołuchowie, gdzie kręcono ekranizację – scenerią filmu był m.in. urokliwy dziedziniec zamkowy, który po zakończonych w 2023 roku pracach remontowo-konserwatorskich odzyskał dawny blask. Udostępniona zostanie też cała ekspozycja z odzyskanymi w 2023 roku obrazami z dawnej gołuchowskiej kolekcji – dyptykiem: „Mater Dolorosa” i „Ecce Homo”. Planowany jest także spacer z przewodnikiem do pobliskiej kaplicy, w której spoczywa Izabela z Czartoryskich Działyńska. W tym roku minie 125 rocznica jej śmierci. Zapraszamy także do Pałacu w Rogalinie, gdzie czekają na państwa pracownicy muzeum gotowi oprowadzić po wszystkich zakamarkach: ekspozycjach, ogrodzie i parku.

Uwaga!  Warto zakupić bilet on-line.

wiećej: XXII edycja Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym w Poznaniu i oddziałach – Muzeum Narodowe w Poznaniu (mnp.art.pl)

Serdecznie zapraszamy!
Zespół Muzeum Narodowego w Poznaniu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...