wtorek, 19 października, 2021

Nowa przestrzeń dla młodej sceny artystycznej w Muzeum Warszawy

W Muzeum Warszawy powstaje nowe miejsce dla młodych artystek i artystów, podejmujących w twórczości tematy aktualne i istotne dla społeczności miasta. Pierwsza wystawa, która powstała we współpracy z kolektywem Sputnik Photos, to pokaz Jak powraca las Sayama Ghosha, o historii Puszczy Kampinoskiej.  Otwarcie już 22 września.

Muzeum Warszawy otwiera sień jednej z kamienic przy Rynku Starego Miasta na nowe. Galeria Rynek 30 będzie polem działań młodych twórców i twórczyń: artystek i artystów, ale też kuratorek i kuratorów.

– Różnorodne tematy i środki wyrazu łączyć będzie świeżość spojrzenia i refleksja nad współczesną miejskością – mówi Karolina Ziębińska-Lewandowska, dyrektorka Muzeum Warszawy. – Galeria Rynek 30 ma być miejscem spotkania i łącznikiem pomiędzy przeszłością miasta a tym, co w nim najbardziej aktualne – dodaje. Galeria Rynek 30 będzie także przestrzenią współpracy z NGOsami, instytucjami naukowymi czy edukacyjnymi.

Działalność Galerii Rynek 30 inauguruje wystawa Jak powraca las. Jej twórca, Sayam Ghosh, urodził się i dorastał w Kalkucie, a w Polsce mieszka od ośmiu lat. Warszawę i jej okolice wybrał na temat swojej twórczości fotograficznej. Zafascynowany działaniami w Puszczy Kampinoskiej poświęcił jej projekt, który podsumowuje prezentowana wystawa. Jak powraca las to opowieść o unikalnym eksperymencie, który trwa nieprzerwanie od 60 lat: w Puszczy Kampinoskiej udało się odtworzyć leśną biosferę na wyjątkową skalę. W dobie kryzysu klimatycznego takie działania pokazują możliwość radykalnej ekologicznej zmiany i warto przyglądać się im również z perspektywy sztuki.  

Jak powraca las to wynik dogłębnego researchu i bliskiej współpracy Sayama Ghosha z naukowcami z Kampinoskiego Parku Narodowego. W pierwszej części wystawy zobaczymy zdjęcia autorstwa Ghosha oraz zdjęcia archiwalne Romana Kobendzi, inicjatora utworzenia KPN. Druga część to instalacja przestrzenna, łącząca utwór muzyczny na podstawie nagrań terenowych w Puszczy i wizualizacje badań naukowych nad aktualnym stanem lasu.

– Kampinos to popularny las mieszkańców Warszawy, ale jego historia społeczna i ekologiczna nie jest tak dobrze znana szerszemu odbiorcy – mówi Sayam Ghosh. – Publikacje poświęcone lasom mają głównie charakter naukowy i edukacyjny, są przeznaczone głównie dla specjalistów. Chcę opowiedzieć szerszej publiczności w przystępny i artystycznie wartościowy sposób wyjątkową historię powstania i rozwoju Kampinosu. Człowiek i natura współistnieją, przenikają się, a zaplanowane działania mogą pomóc przyrodzie się rozwijać.

Artystę interesują zagadnienia wychodzące z nauk ścisłych, które rozwija, wykorzystując różnorodne media – fotografię, tekst czy grafikę komputerową. Projekt Jak powraca las powstał w ramach Programu Mentorskiego Sputnik Photos, pod opieką mentorską Adama Pańczuka. Kuratorem wystawy jest Jan Brykczyński.

Wystawa Jak powraca las potrwa od 22 września 2021 do 30 stycznia 2022 w Galerii Rynek 30 przy siedzibie głównej Muzeum Warszawy. Wejście na wystawę w kamienicy nr 32 przy Rynku Starego Miasta.

Wystawa jest czynna we wtorek, środę, piątek i niedzielę w godzinach od 11:00 do 18:00, a w czwartek i sobotę od 11:00 do 20:00. Bilety: 1 zł / do 3.10.2021 i od 17.11.2021 łączony z biletem na wystawę czasową, w czwartki wstęp bezpłatny.

W czasie trwania wystawy odbędzie się wiele ciekawych wydarzeń towarzyszących: oprowadzania, warsztaty, wykłady i wycieczki. Szczegóły wkrótce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najnowsze artykuły autora