poniedziałek, 27 maja, 2024

O znaleziskach monetarnych na ziemiach polskich w czasach wpływów rzymskich

Muzeum Zamkowe w Sandomierzu zaprasza na wykład zatytułowany: „O znaleziskach monetarnych na ziemiach polskich w czasach wpływów rzymskich”, który wygłosi dr hab. Jarosław Bodzek, prof. UJ.

Będzie to już ostatni z cyklu wykładów towarzyszących wystawie czasowej „Okruchy Antyku – importy rzymskie na ziemiach polskich”, którą można oglądać w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu jeszcze tylko do 19 maja 2024 r.

Dr hab. Jarosław Bodzek, prof. UJ jest archeologiem klasycznym, pracownikiem Zakładu Archeologii Klasycznej, a także pełni funkcję wicedyrektora ds. studenckich Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Jego zainteresowania naukowe skupiają się na sztuce Grecji i Rzymu, w tym numizmatyce greckiej i rzymskiej, sztuce Azji Mniejszej, rzymskiego Bliskiego Wschodu oraz napływie pieniądza antycznego na teren europejskiego Barbaricum. Ponadto kieruje ekspedycją naukową Instytutu Archeologii UJ w południowej Jordanii w ramach projektu ArTu-DTu (Archaeological Study of Dajaniya & Tūwāneh) i współpracuje z ekspedycją naukową UJ w Nea Pafos. Ponadto brał udział w pracach badawczych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Koszarach (Ukraina). Jest stypendystą Fundacji Lanckorońskich i Wolfson College (Uniwersytet w Oksfordzie), a także autorem lub współautorem 200 publikacji naukowych i popularnonaukowych, m.in. ponad 100 artykułów i kilku książek.

Po wykładzie zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie po wystawie, które poprowadzi dr Wojciech Rajpold – autor koncepcji wystawy i jej kurator.

Wydarzenie odbędzie się 17 maja 2024 r. (piątek) o godz. 17.00 w Zamku Królewskim w Sandomierzu.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

……………………………………………………………………………………………………

Głównym założeniem tej wystawy jest upowszechnianie wiedzy z zakresu historii i archeologii ze szczególnym uwzględnieniem okresu początków naszej ery, oraz podkreślenie znaczenia wpływu jaki wywarło Cesarstwo Rzymskie na tereny dzisiejszej Polski, a także ukazanie ziem polskich przez pryzmat tzw. rzymskich importów. Wystawa ma również na celu przybliżenie ogólnoeuropejskiej historii oraz pokazanie europejskiego wymiaru dziedzictwa materialnego i historii regionu świętokrzyskiego. Autorem koncepcji wystawy i jej kuratorem jest dr Wojciech Rajpold – adiunkt w Dziale Archeologicznym Muzeum Zamkowego w Sandomierzu.

Na wystawie zaprezentowane zostały obiekty pochodzące ze zbiorów  Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi, Muzeum Narodowego w Lublinie, Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu, Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, a także ze zbiorów Muzeum Zamkowego w Sandomierzu. Łącznie na ekspozycji znalazło się kilkaset artefaktów w tym między innymi: naczynia terra sigillata, rzymskie miecze oraz brązowe i srebrne ozdoby, naszyjniki z bursztynu i szkła, posążek Bachusa, zabytki z grobów książęcych w Giebułtowie i Sandomierzu – Krakówce, a także wiele innych artefaktów świadczących o silnym oddziaływaniu i wpływach rzymskich na ziemie polskie. Wystawa została objęta patronatem honorowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Patronat medialny nad wystawą sprawują: Polska Agencja Prasowa, TVP Historia, Archeologia Żywa, Odkrywca, Magazyn Historyczny Mówią Wieki, Gazeta Wyborcza, Gość Niedzielny, TVP3 Kielce, Polskie Radio Kielce, Radio Leliwa, Radio Rekord, Echo Dnia, Tygodnik Nadwiślański wraz portalem tyna.info.pl, STV.INFO, Lokalna TV, i TV Wisła.

Marcin Kapka
Rzecznik prasowy
Muzeum Zamkowego w Sandomierzu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...