poniedziałek, 27 maja, 2024

Budując morskie kolosy. Fotografie Tercjana Multaniaka

Niezwykła  wystawa pod pokładem statku-muzeum „Sołdek”

Wystawa „Budując morskie kolosy. Fotografie Tercjana Multaniaka” jest prezentacją blisko 60 prac Tercjana Multaniaka (ur. 1921, zm. 1981) – polskiego artysty fotografa związanego z Gdańskiem. Jego fotografie były w przeszłości prezentowane na wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. na festiwalu sztuki w Edynburgu oraz na V Salonie Fotografii Artystycznej Polski Północnej w Sopocie, gdzie przyznano mu pierwszą nagrodę – Złocisty Jantar. Otrzymał również prestiżowe tytuły Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej i Wybitnego Artysty Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej; był także członkiem Photographic Society of America.

Stocznia Gdańska bez tajemnic

Przedmiotem wystawy realizowanej przez Narodowego Muzeum Morskie w Gdańsku GdańskuGjest twórczość Tercjana Multaniaka z lat 50. i 60. XX w., poświęcona Stoczni Gdańskiej. Fotografie te, ukazując zakład pracy o ogromnych przestrzeniach z niewyobrażalną liczbą obiektów i masą pracujących tam ludzi, są znakomitym przykładem nurtu fotografii industrialnej. Swoim wyrazem estetycznym, twórczym podejściem do tematu i poszukiwaniem rozwiązań formalnych wykraczają daleko poza fotografię dokumentacyjną.

Przemyślane kompozycje zdjęć

Tercjan Multaniak w industrialnym krajobrazie szukał widoków, które często nie były oczywiste – od szerokich planów do ciasnych kadrów, od motywów łatwo rozpoznawalnych do obiektów wyabstrahowanych z otoczenia, wręcz zatracających swoje przeznaczenie. – Oglądając jego fotografie stoczni, dostrzegamy nieznane, niedopowiedziane, nieoczywiste formy i kształty, których percepcja jest potęgowana poprzez sposób kadrowania, zastosowanie skrótów perspektywicznych, rytmy powtórzeń i gry światłocieniowej – mówi Jakub Adamczak, jeden z kuratorów wystawy. Wystawa, dzięki odrzuceniu określonej chronologii i narracji tematycznej, pozwala na indywidualny odbiór i interpretację poszczególnych prac. Wystawa dostępna jest w cenie biletu na „Sołdka”. Bilet normalny: 17 zł, ulgowy: 23 zł.

Patroni medialni:Związek Polskich Artystów Fotografików – Warszawa, Związek Polskich Artystów Fotografików – Gdańsk, Gdańskie Towarzystwo Fotograficzne, Trójmiasto.pl, TVP Gdańsk, Radio Gdańsk.

ŁUKASZ GRYGIEL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...