niedziela, 10 grudnia, 2023

Odjazd! – Wystawa w Muzeum Transportu w Dreźnie

Muzeum w Dreźnie zaprasza w pełną wrażeń podróż w czasie. Można tu wejść do kilku wagonów i lokomotyw z różnych epok i zanurzyć się w atmosferze tamtych lat. Eksponaty, z których część nigdy wcześniej nie była prezentowana, pozwalają zrozumieć, jak transport kolejowy zmienił życie ludzi, jak kształtuje teraźniejszość i jak może wyglądać przyszłość.

Kolej była punktem wyjścia i motorem industrializacji Niemiec, fundamentalne kroki w tej dziedzinie podjął drezdeński geniusz inżynieryjny Johann Andreas Schubert, który zbudował „Saxonię” 1839, pierwszą funkcjonalną niemiecką lokomotywę. W pierwszej części wystawy Schubert wita zwiedzających osobiście w swoim warsztacie poprzez spektakularnie zainscenizowane wielkoformatowe projekcje. Można też zobaczyć jedyną oryginalną replikę „Saxonii”.

Jest też „Muldenthal” zbudowana w 1861 roku i uważana za najstarszą całkowicie zachowaną niemiecką lokomotywę. A jak podróżowała księżniczka saskiego dworu? To można sprawdzić osobiście.

Wystawa koncentruje się na takich tematach, jak koleje państwowe w okresie rozkwitu pod koniec XIX wieku, Deutsche Reichsbahn do końca 2 wojny światowej, koleje w podzielonych Niemczech, a także teraźniejszość i przyszłość transportu kolejowego.

Oprócz Johanna Andreasa Schuberta na wystawie spotkać można wiele innych osób, które opowiadają o swojej codzienności pociągiem, pracy w pociągu i podróżowaniu pociągiem w projekcjach i nagraniach audio i video w różnych punktach wystawy.

Foto: Archiwum zdjęć Waggonbau Görlitz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Niedzielne zwiedzanie wystaw z archeol...

26 listopada (niedziela), g.11:00-12:00 - ”Niedzielne zwiedzanie wystaw z arche...

Artykuł dr Anny Pluszyńskiej publikowa...

"O zarządzaniu własności intelektualną w muzeum można by mówić językiem korzyśc...

Rok polski (przyroda, kultura, praca, ...

Wystawa „Rok polski (przyroda, kultura, praca, święta i obyczaje w malarstwie p...

Familijny dzień bursztynu w muzeum

Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży zaprasza w sobotę 18 listopada, w godz...

Śladami polskich pionierów badań staro...

Prezydent Miasta Krakowa - Jacek Majchrowski oraz Dyrektor Muzeum Archeologiczn...