niedziela, 28 kwietnia, 2024

„Odpominanie. O żydowskich architektach Krakowa” – spotkanie w Międzynarodowym Centrum Kultury

Międzynarodowe Centrum Kultury zaprasza na spotkanie z dr Barbarą Zbroją i prof. Jackiem Purchlą, z którymi rozmawiała będzie Justyna Nowicka. Wydarzenie odbędzie się 29 czerwca br. o godzinie 18. 00 w sali „Pod Kruki” MCK przy Rynku Głównym 25 w Krakowie.

Spotkanie towarzyszy książce Barbary Zbroi „Leksykon architektów i budowniczych pochodzenia żydowskiego w Krakowie w latach 1868–1939”. Jest to pierwsza publikacja w Polsce, która opisuje dziedzictwo żydowskich architektów Krakowa, skalę ich wpływu na tworzenie krajobrazu miasta.

Barbara Zbroja wykorzystała informacje o ponad tysiącu obiektach i opowiedziała historie dziewięćdziesięciu jeden osób zaangażowanych w proces ich powstania. Dzięki temu otrzymujemy mniej znany obraz Krakowa, który niuansuje dotychczasowy portret miasta.

Ta unikatowa książka, odpominająca niesłusznie przemilczanych twórców, jest efektem dwudziestoletniego zainteresowania autorki dziedzictwem krakowskich Żydów. Powstała w oparciu o źródła archiwalne, poszerzone o informacje od rodzin bohaterów Zbroi.

Fragment recenzji prof. dr hab. Jacka Purchli:

 „Niniejsza praca jest konsekwentną kontynuacją i ważnym rozszerzeniem dotychczasowych pionierskich badań archiwalnych i opracowań autorki, która dała się już poznać jako wnikliwy badacz historii krakowskich Żydów przełomu XIX i XX wieku, a zwłaszcza wkładu społeczności żydowskiej w budowanie nowoczesnego Krakowa. (…) Praca Barbary Zbroi imponuje jak w poprzednich jej publikacjach zarówno rzetelnością przeprowadzonej kwerendy archiwalnej, jak i wnikliwością badawczą. Widać przy tym wyraźne dążenie do maksymalnego przekazania nieznanej dotychczas wiedzy zarówno o społeczności żydowskiej Krakowa, jak i o samym mieście. Znana już dobrze z jej poprzednich prac »detektywistyczna żyłka« autorki pozwoliła uzyskać liczne unikalne relacje i materiały od rozsianych po całym świecie rodzin żydowskich architektów i budowniczych”.

Spotkanie tłumaczone będzie na Polski Język Migowy.

dr Barbara Zbroja – historyk sztuki, doktor nauk humanistycznych, autorka licznych artykułów w czasopismach naukowych i popularnonaukowych oraz książek: „Miasto umarłych. Architektura publiczna Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Krakowie w latach 1868–1939”, „Architektura międzywojennego Krakowa 1918–1939. Budynki, ludzie, historie”, „Za obiektywem. Krakowskie zakłady fotograficzne pierwszej połowy XX wieku” oraz „Nieznany portret Krakowa”(współautorka).Kurator wystaw, między innymi: „Świat przed katastrofą. Żydzi krakowscy w dwudziestoleciu międzywojennym” (Międzynarodowe Centrum Kultury), współautorka scenariusza wystawy „Kraków – czas okupacji 1939–1945” (Fabryka Oskara Schindlera – oddział Muzeum Krakowa). Pracuje w Archiwum Narodowym w Krakowie.

prof. dr hab. Jacek Purchla – profesor zwyczajny nauk humanistycznych; członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności; przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO i przedstawiciel Polski w Radzie Wykonawczej UNESCO w Paryżu. W latach 2016-2017 przewodniczący Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kieruje Katedrą Historii Gospodarczej i Społecznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, a także Instytutem Dziedzictwa Europejskiego Międzynarodowego Centrum Kultury, którego jest założycielem i w latach 1991-2017 był dyrektorem. Przewodniczący Rady Uczelni Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doktor honoris causa Uniwersytetu Narodowego Politechnika Lwowska. Prowadzi badania nad rozwojem miast, historią społeczną i historią sztuki XIX i XX wieku, jak również teorią i ochroną dziedzictwa kulturowego. Autor ponad czterystu prac naukowych, w tym wielu książek. Członek licznych organizacji i stowarzyszeń, między innymi Comité international d’histoire de l’art (członek tytularny), ekspert Komisji Europejskiej przy projekcie European Heritage Label (Znak Dziedzictwa Europejskiego). W latach 2000-2016 przewodniczył Radzie Ochrony Zabytków przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Prezes Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa i redaktor „Rocznika Krakowskiego”. W 2018 roku wybrany na stanowisko wiceprezydenta Europa Nostra.

Justyna Nowicka – redaktorka programowa Radia Kraków Kultura. Autorka wywiadów i audycji publicystycznych, krytyczka, producentka radiowych słuchowisk, prowadząca w Radiu Kraków autorskie audycje poświęcone kulturze m.in „To lubię”, „Koło kultury – sztuki wizualne i teatr”, „Rekomendacje kulturalne”. Inicjatorka Nagrody im. Romany Bobrowskiej (od 2011 roku). Od 2012 roku na antenie Radia Kraków prowadzi i koordynuje projekt Marki Radia Kraków. W latach 2011-2016, wraz z prof. Andrzejem Szczerskim prowadziła „Rekomendacje Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA”. Członkini Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa.

tekst: Dorota Kohorda

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...