poniedziałek, 6 maja, 2024

Pamięć/Zachor

Muzeum KL Plaszow w Krakowie organizuje kolejną edycję wydarzenia Pamięć/Zachor. Wydarzenie jest upamiętnieniem więźniów i ofiar niemieckiego nazistowskiego obozu Plaszow. Wydarzenie Pamięć/Zachor odbędzie się w niedzielę 6 sierpnia 2023 r. o 19:30 przy Jerozolimskiej 3, w pobliżu Szarego Domu na terenie byłego KL Plaszow.

Uczestnicy wydarzenia Pamięć/Zachor oczytają relacje ocalonych więźniarek i więźniów KL Plaszow. Wybór daty – pierwsza niedziela sierpnia – nie jest przypadkowy. 6 sierpnia 1944 r. w Krakowie (czarna niedziela) Niemcy aresztowali kilka tysięcy mężczyzn i osadzili ich w obozie Plaszow.  Lipiec i sierpień 1944 r. były czasem zacierania śladów przeszłości KL Plaszow. Niemcy wysyłali w głąb III Rzeszy transporty więźniów, wywozili demontowane elementy obozowej infrastruktury oraz usuwali ślady zbrodni, paląc ciała ofiar. Proces likwidacji, który miał przede wszystkim wymiar wymazywania i usuwania śladów po obozie, nie powiódł się jednak w pełni. Zostały materialne pozostałości i słowa ocalałych.

Informacje na temat wydarzenia Pamięć/Zachor znaleźć można na stronie www.plaszow.org oraz na FB Muzeum KL Plaszow.

Budowa Muzeum KL Plaszow

Muzeum KL Plaszow informuje, że na przełomie lipca i sierpnia 2023 r. rozpoczną się prace budowlane na terenie byłego obozu Plaszow. Będą one przebiegać etapami i potrwają do końca 2023 r. W razie zamknięcia odcinków dróg lub ścieżek wskazane zostaną alternatywne trasy, tak aby zapewnić swobodę przemieszczania się. Muzeum KL Plaszow będzie systematycznie informować o istotnych etapach inwestycji.

Umowę na zagospodarowanie terenu po byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Plaszow Muzeum KL Plaszow podpisało z wykonawcą prac – firmą RE-Bau sp. z o.o. – 2 czerwca 2023 r.

Zagospodarowanie terenu po byłym obozie koncentracyjnym Plaszow to pierwszy etap budowy Muzeum KL Plaszow. Umowa przewiduje uczytelnienie  dróg i ścieżek, oznaczenie  przebiegu granic zachowanego terenu po byłym obozie i przebiegu granic dwóch cmentarzy. Powstaną także punkty terenowe i przystanki historyczne oraz tablice z informacjami i regulaminami. W ramach prac wykonawca postawi konstrukcje pod makiety przeznaczone dla osób z dysfunkcją wzroku oraz elementy tzw. małej architektury. W obrębie upamiętnienia utworzone zostaną również okna archeologiczne.

Inwestycja finansowana jest przez Gminę Miejską Kraków oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej o inwestycji: ▶ https://bit.ly/Budowa_Muzeum_KL_Plaszow

tekst: Jacek Stawiski,

Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow w Krakowie. Niemiecki nazistowski obóz pracy i obóz koncentracyjny (1942 – 1945) (w organizacji)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...