wtorek, 18 czerwca, 2024

Piosenki z partyzanckiego notesu „Leszka” i „Lufy”

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt zaprasza na spektakl słowno-muzyczny Piosenki z partyzanckiego notesu „Leszka” i „Lufy”, którego wykonanie na żywo uniemożliwił czas pandemii, pozwalając wówczas na nagranie. Koncertu już w tradycyjnej odsłonie będzie można doświadczyć 1 marca, tj. w środę o godz. 18:00 na Sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Wydarzenie wpisywać się będzie w obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Na warstwę artystyczną koncertu złożą się utwory wojenne i partyzanckie zanotowane w notesie Olgierda Christy – żołnierza i dowódcy szwadronu 5 Brygady Wileńskiej AK, który prowadził zapiski w 1946 r. w czasie walk na Pomorzu. Większość tekstów to piosenki żołnierskie i wojskowe powstałe w latach 1942–1944. Notes, będący ważną pamiątką związaną z walką wileńskich partyzantów z okupacją sowiecką na terenie północnej Polski w 1946 r., zawiera wiele cennych informacji. Zapiski utworów świadczą o tym, że partyzanci znali i śpiewali piosenki, które powstały w różnych regionach okupowanej Polski, dostosowywali teksty do ówczesnej rzeczywistości i błyskawicznie przyswajali utwory, między innymi takie jak sławiące żołnierzy 2 Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa Czerwone maki na Monte Cassino.  Z kolei w dzienniku ppor. Henryka Wieliczko „Lufy” (innego dowódcy w 5 Brygadzie Wileńskiej AK) czytamy o tym, że pod koniec maja 1946 r. partyzanci uczyli się nowego utworu Więc naprzód (mowa o wierszu K. K. Baczyńskiego Pocałunek, który stał się żołnierską piosenką).

Śpiew i muzykę dopełni artystyczna wizualizacja, opracowaną w nawiązaniu do działalności 5 Brygady Wileńskiej AK oraz postaci ppor. „Lufy” i „Leszka”.

Bilety do nabycia w cenie 10,00 zł ulgowy/20,00 zł normalny dostępne: https://bilety.muzeum1939.pl/rezerwacja/wydarzenie.html?idg=4 oraz w kasach stacjonarnych MIIWŚ.

Tekst: dr Zuzanna Szwedek-Kwiecińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...