poniedziałek, 20 maja, 2024

Policja odzyskała biżuterię Teresy Czartoryskiej

Policjanci z Wydziału Kryminalnego KPP w Puławach odzyskali zaginiony pierścień oraz medalion należące do Teresy Czartoryskiej – tragicznie zmarłej córki Księżnej Izabeli Czartoryskiej. Przedmioty te przez 240 lat spoczywały w skrytce w miejscowym kościele, skąd zostały skradzione.

W grudniu ubiegłego roku w kościele pw. św. Józefa w Puławach trwał remont. Wykonujący go pracownicy natrafili na ukrytą w jednym z filarów skrytkę. Okazało się, że znajduje się w niej kilkanaście wartościowych przedmiotów, m. in. szkatułka z puklami włosów, medalionami, złotym krzyżykiem i pierścieniem ze szklanym oczkiem. We wnęce schowane były również tkaniny z wyhaftowanymi inicjałami „TC”, szylkretowe grzebienie, szkaplerz z wizerunkiem Matki Boskiej i inne, osobiste przedmioty.

O znalezionych przedmiotach poinformowano Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jego zdaniem stanowiły one własność Teresy Czartoryskiej – tragicznie zmarłej, pierworodnej córki księżnej Izabeli Czartoryskiej i księcia Adama Jerzego Czartoryskiego. Jak podają źródła, 13 stycznia 1780 roku 15 – letnia wówczas księżniczka Teresa zmarła w wyniku poparzeń, kiedy to od ognia w kominku zapaliła się na niej muślinowa sukienka.  Historia jej tragicznej śmierci wstrząsnęła ówczesną Europą. Najbardziej przeżyła to jej matka – księżna Izabela, która czwartek ogłosiła dniem żałoby po córce, a wota po Teresie zamurowała w filarze kościoła na Włostowicach w Puławach.

medalion w złotej oprawie

Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków przeprowadzili oględziny znalezionych przedmiotów, spisali je i zabezpieczyli. W trakcie tych prac wyszło na jaw, że część precjozów zniknęła. Brakowało między innymi złotego krzyżyka, medalionów oraz pierścienia. Część tych przedmiotów odzyskano od pracowników firmy remontującej kościół, ale nadal brakowało pierścienia. Konserwator zabytków powiadomił o przywłaszczeniu puławską policję. 

pierścień ze szklanym oczkiem

Policjanci natychmiast rozpoczęli działania. Ustalono łącznie pięć osób podejrzanych o przywłaszczenie cennych przedmiotów. W trakcie dalszych czynności odzyskano nie tylko zaginiony pierścień, ale także medalion. Zarzuty przywłaszczenia przedmiotów stanowiących dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury usłyszało pięciu mężczyzn w wieku od 27 do 55 lat. Grozi im kara pozbawienia wolności do lat 10.

Źródłopolicja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...