czwartek, 20 czerwca, 2024

Polskie życie artystyczne w latach 1944-1960

Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk poleca:

Polskie życie artystyczne w latach 1944-1960. T. 8. Rok 1954, część I (styczeń-czerwiec) oraz część II (lipiec-grudzień)
Red. naczelna, wprowadzenie i opracowanie: Anna Wierzbicka; redakcja naukowa: Hanna Faryna-Paszkiewicz, Irina Gavrash, Anna Marcinowska; wstęp: Karolina Łabowicz-Dymanus
Instytut Sztuki PAN, Warszawa 2021
ISBN 978-83-66519-33-6
ISBN 978-83-66519-34-3

cena: 80,- zł
Zamów / Order

Publikacja stanowi, podobnie jak poprzednie tomy serii, pełną dokumentację wydarzeń artystycznych toczących się zarówno w kraju jak i zagranicą w danym roku (ułożonych  chronologicznie, złożonych z noty, uwzględniającej  wszystkich artystów biorących udział w przedsięwzięciu, pełną bibliografię oraz krytyczny wybór  tekstów czołowych teoretyków tego czasu). Rok 1954 był rokiem przełomowym. Rokiem dziesięciolecia PRL, rokiem konfrontacji potrzeb i osiągnięć, ujawnił potrzebę reform, korekt i utorowania drogi nowym metodom.  Dyskusje i polemiki  w prasie, a także wystawy, prelekcje, odsłonięcia pomników, konkursy zostały szeroko przedstawione w obu częściach tomu. Jego istotnym uzupełnieniem są dwa wstępy, przetłumaczone również na język angielski, autorstwa Anny Wierzbickiej i Karoliny Łabowicz-Dymanus, w których scharakteryzowane zostały czołowe wydarzenia tego okresu, przedstawione na tle rozgrywających się wówczas zdarzeń politycznych. Do obu części tomu dodano, często wcześniej niepublikowane, fotografie dotyczące przedstawianych wydarzeń i omawianych dzieł, pochodzące z zasobów Archiwum Fotografii  i Rysunków Pomiarowych w Instytucie Sztuki PAN oraz cytowanych pism, a także dwa indeksy włączone do części II: osobowy oraz topograficzno-rzeczowy, wykazujący zarówno działalność instytucji, stowarzyszeń, związków i ugrupowań, jak i rejestrujący, dzięki spisowi miejscowości, wszelką aktywność w dziedzinie kultury lokalnych społeczności.

Źródło: http://www.ispan.pl/pl/wydawnictwa/ksiazki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...