niedziela, 23 czerwca, 2024

PRACOWNIA NOWOSIELSKIEGOSPOTKANIE Z BEATĄ EWĄ BIAŁECKĄ I KRZYSZTOFEM KLIMKIEM

01.02, GODZ. 17:00, Zachęta / sala kinowa (wejście od ul. Burschego)
wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy

Obok działalności artystycznej Jerzy Nowosielski przez lata kształtował pokolenia młodych artystów. Doświadczenie pedagogiczne zdobywał od 1957 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi i kontynuował pracę wykładowcy od 1976 roku w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Obok działalności artystycznej Jerzy Nowosielski przez lata kształtował pokolenia młodych artystów. Doświadczenie pedagogiczne zdobywał od 1957 roku w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi i kontynuował pracę wykładowcy od 1976 roku w Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.

Metody pedagogiczne, relacje ze studentami, teoretyczne podstawy sztuki artysty stały się z czasem punktem wyjścia dla twórczej drogi wielu absolwentek i absolwentów obu uczelni. Swoimi doświadczeniami z pracowni Nowosielskiego podzielą się Beata Ewa Białecka oraz Krzysztof Klimek w rozmowie z Anną Budzałek, kuratorką wystawy w Zachęcie.


Beata Ewa Białecka – urodzona w 1966 roku w Mikołowie. Ukończyła Wydział Malarstwa Sztalugowego Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom uzyskała w pracowni Jerzego Nowosielskiego w 1992 roku. Nagrodzona złotą odznaką Primus Inter Pares ASP w Krakowie w 1992 roku, nominowana do Paszportu Polityki w kategorii Sztuki Wizualne w 2007 oraz do Sovereign European Art Prize w 2008.  Uczestniczka wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. Prace artystki znajdują się w wielu polskich i zagranicznych kolekcjach sztuki współczesnej, m.in. Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu, Muzeum Narodowym oraz Nowym Muzeum Sztuki Nomus w Gdańsku, Kolekcji Sztuki Galerii Bielskiej BWA w Bielsku-Białej, a także w Museo Roberto Polo w Toledo i Anya Tish Gallery Collection w Houston.

Klimek Krzysztof – urodzony w 1962 roku w Krakowie. W latach 1982-1988 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom z malarstwa obronił w pracowni Jerzego Nowosielskiego w 1988 roku. W 2021 roku obronił doktorat w macierzystej uczelni. W latach 1988-1992 wraz z Łukaszem Guzkiem i Cezarym Woźniakiem prowadził w Krakowie Galerię QQ. W 1993 roku wspólnie z Jarosławem Suchanem był kuratorem wystawy Współrzędne 19° 57,6′ E + 50° 3,9′ N, w 1996 roku organizował polską część projektu Europe In The Box (we współpracy z ZPAP i Galerią Pryzmat). Był stypendystą fundacji Pro Helvetia, La Chaux-de-Fonds (1994-1995). W 2007 roku współpracował z Kunsthalle Erfurt przy wystawie Otwarta Pracownia / Offenes Atelier in Kunsthalle Erfurt. Laureat Stypendium Twórczego Miasta Krakowa (2019) oraz Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2020).

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...