wtorek, 16 kwietnia, 2024

Prawie mln zł dla UMCS na realizację „Atlasu historycznego miast polskich”

Projekt UMCS zgłoszony przez międzywydziałowy zespół kartografów i historyków otrzymał 925 369,90 zł w ramach 11. konkursu Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki MEiN w module „Dziedzictwo narodowe”.

Zgłoszony przez Uniwersytet projekt pn. „Atlas historyczny miast polskich: Kazimierz Dolny, Puławy, Wąwolnica” stanowi kontynuację europejskiej serii wydawniczej Historic Towns Atlases, realizowanej pod patronatem International Commission for the History of Towns. W ramach serii europejskiej ukazało się ponad 530 atlasów miast z 18 krajów. Do tej pory wydano 46 zeszytów miast polskich, a 5 kolejnych jest w trakcie opracowania.

Obszar województwa lubelskiego, i szerzej – dawnej Kongresówki, był dotychczas wykluczony z prac atlasowych w wyniku szczególnych okoliczności historycznych, które pozbawiły ten obszar jednolitej podstawy kartograficznej (map katastralnych) dla struktury własnościowej ziemi w XIX wieku. Z tego powodu badania tej części kraju są trudniejsze, wymagają pogłębionej kwerendy historycznej i kompilacji materiałów kartograficznych z różnych źródeł.   

Celem projektu przygotowanego przez międzywydziałowy zespół pracowników Katedry Geomatyki i Kartografii oraz Instytutu Historii UMCS jest przygotowanie nowej metodyki opracowania atlasów w obliczu skomplikowanej i niepewnej podstawy źródłowej. Wybrane miejscowości: Kazimierz Dolny, Puławy i Wąwolnica mają zróżnicowaną dynamikę rozwojową, dzięki czemu będą stanowiły ciekawy „poligon testowy”. W opinii recenzentów do silnych stron projektu lubelskich naukowców należą m.in. doskonałe przygotowanie merytoryczne i wysokie kompetencje w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii cyfrowych – w tym systemów informacji geograficznej i narzędzi WEB.

Do konkursu NPRH zgłoszono 85 wniosków, spośród których 16 uzyskało finansowanie na łączną kwotę ponad 15 mln zł.

ŹródłoUMCS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...