poniedziałek, 27 maja, 2024

Promocja książki o lesie!

Muzeum Kultury Ludowej zaprasza na spotkanie promujące książkę i podsumowujące projekt „Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny”. Wydarzenie odbędzie się 11 marca br. w godz. 12.00-14.30 w szkole z Trzebosi w Parku Etnograficznym.

Po badaniach nad źródłami kultury Lasowiaków, nad kulinariami czy kolędowaniem, przyszła kolej na prawie trzyletnie metodyczne zgłębianie problematyki leśnej. Celem badań było zebranie kompletnych i wiarygodnych informacji dotyczących lasu, jego roli i funkcji zarówno w znaczeniu utylitarnym, jak również obrzędowo-symbolicznym dla mieszkańców Rzeszowszczyzny – obszaru życia dwóch grup etnograficznych: Lasowiaków i Rzeszowiaków.

Badania przeprowadzono w 10 powiatach województwa podkarpackiego: kolbuszowskim, mieleckim, tarnobrzeskim, stalowowolskim, niżańskim, leżajskim, ropczycko-sędziszowski, rzeszowskim, przeworskim oraz łańcuckim. Zespół stanowiło kilkanaście doświadczonych badaczy terenowych, w tym etnografowie, etnologowie i kulturoznawcy. Zebrano ogromny materiał – 160 wywiadów i setki zdjęć. Wyspecjalizowani transkrybenci zajęli się spisaniem z nagrań opowieści informatorów, pieśni ludowych, melodii pieśni, utworów poetyckich i prozy ludowej, które teraz znajdują się w Archiwum Naukowym MKL i mogą z nich korzystać wszyscy zainteresowani tym szerokim tematem.

Po szczegółowym opracowaniu materiału badawczego powstała książka pt. „Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny”,  którą muzealnicy chcą się podzielić i pochwalić.

Tak opisany materiał z powodzeniem może być wykorzystywany zarówno do badań naukowych – nawet bardzo specjalistycznych (folklorystycznych, etnograficznych, etnomuzykologicznych, językoznawczych itd.), ale także w pracy kulturalno-oświatowej miejscowych instytucji i stowarzyszeń oraz w działalności dydaktycznej.
Prof. dr hab. Jan Adamowski, Uniwersytet Marii Cuire-Skłodowskiej w Lublinie

W programie:

12.00 – rozpoczęcie spotkania (dyrektor Katarzyna Dypa)
12.15 – „Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny” – cele, założenia i działania (dr Jolanta Dragan)
12.35 – projekcja filmu dokumentującego przebieg badań
12.45 – refleksje ekspertów uczestniczących w realizacji zadania (dr hab. Katarzyna Smyk, prof. Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej oraz dr hab. Robert Lipelt, prof. Uczelni Państwowej im. Jana Grodka w Sanoku)

13.15 – „Las, (u)ojciec nas…” – dyskusja
14.00 – prezentacja pt. „Leśna kuchnia” (dr Jolanta Dragan)
14.15 – poczęstunek z owoców lasu przygotowany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Kolbuszowej Górnej

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc uprzejmie prosimy o potwierdzenie swojej obecności (tel. 17 227 12 96, e-mail: sekretariat@muzeumkolbuszowa.pl).

Od godz. 11.00 w domu parafialnym z Książnic będzie otwarta wystawa „Nie byłoby nas, gdyby nie las” pokazująca wybrane materiały z badań.

Projekt „Las w życiu i kulturze mieszkańców Rzeszowszczyzny” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z dotacji celowej Województwa Podkarpackiego.

Szczegóły:  www.muzeumkolbuszowa.pl

Paulina Mazur-Kopeć

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...