poniedziałek, 20 maja, 2024

Prymityw ” z Powiśla – oprowadzanie kuratorskie

Zapraszamy do Państwowego Muzeum Etnograficznego na oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Prymityw ” z Powiśla. Leon Kudła 1879 – 1964”, które odbędzie się:

13.01 (sobota), godz. 14:00

Podczas zwiedzania wystawy opowiemy o twórczości Leona Kudły – rzeźbiarza uznanego za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli sztuki nieprofesjonalnej w powojennej Polsce.

Porozmawiamy o pracach Leona Kudły, które stanowią zapis kulturowego fenomenu, którym był rozkwit sztuki nieprofesjonalnej w powojennej Polsce. Zjawisko to przedstawiano zazwyczaj jako samorodne i niezapośredniczone, w rzeczywistości zrodziło się i trwało pod wpływem aktywności, mecenatu kolekcjonerów i miejskich mód kulturowych.

Wystawa przypomina postać tego niezwykłego artysty i zachęci do ponownego odczytania zarówno jego sztuki, jak i poświęconych mu opowieści. Wierzymy, że ta ekspozycja stanie się przyczynkiem do refleksji nad zmianą, jaka zaszła w podejściu do postaci artysty ludowego na gruncie etnologii, jak również punktem wyjścia dla tej nauki do swoistego samorozpoznania jako dyscypliny mitotwórczej, nie tylko badającej, ale też tworzącej portret „Innego”.

Prowadzenie:
Patryk Pawlaczyk, kurator wystawy.

Bilety https://bit.ly/oprowadzaniePrymitywzPowiśla

W ramach programu Samorządu Województwa Mazowieckiego „Wsparcie osób z niepełnosprawnościami na Mazowszu”, który jest realizowany przez nasze muzeum, osoby z niepełnosprawnościami i ich asystenci mogą skorzystać z wybranych wydarzeń w preferencyjnej cenie 1 zł. W celu zakupu biletu lub potwierdzenia czy wydarzenie jest dostosowane do indywidualnych potrzeb zainteresowanych uczestników, prosimy o kontakt: dostepnosc@ethnomuseum.pl
tel. 502 955 534 (możliwość wysłania SMS)

Program skierowany jest do mieszkańców województwa mazowieckiego. Więcej o programie i warunkach uczestnictwa: https://ethnomuseum.pl/…/wsparcie-osob-z…/.

Do zobaczenia na Kredytowej 1!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...