piątek, 25 kwietnia, 2025

Rozdział 2: Pisarki

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi zaprasza na panel dyskusyjny z udziałem Karoliny Kołodziej, Marty Madejskiej i Marty Sikorskiej

25 lutego (sobota) godzina 16:00

Projekt „Nowy rozdział” to cykl sześciu spotkań i wizualnych prezentacji poświęconych sylwetkom dwunastu bohaterek – pisarek, projektantek, aktywistek, artystek.

Pierwsza odsłona projektu poświęcona była laureatkom Nagrody Nobla w dziedzinie literatury: Wisławie Szymborskiej i Oldze Tokarczyk.

Przed nami Rozdział 2: PISARKI przywołujący sylwetki dwóch kobiet, których twórczość zasługuje na przypomnienie. Głosy Walerii Marrené-Morzkowskiej i Marii Przedborskiej wybrzmiewały kolejno pod koniec XIX wieku i w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Skupiały wówczas uwagę odbiorców na pozycję społeczną kobiet, w tym także łódzkich włókniarek.

Życiorysy tych bohaterek stanowią punkt wyjścia do rozmowy z Karoliną Kołodziej, autorką książki „Obraz Łodzi w literaturze pozytywizmu i Młodej Polski”, Martą Madejską, autorką książki „Aleja Włókniarek” i Martą Sikorską, autorką książki „Wizerunek kobiety łódzkiej przełomu XIX i XX wieku”. Rozmowę poprowadzi Marta Zdanowska, członkini Zarządu Fundacji Łódzki Szlak Kobiet.

Wydarzenie wpisuje się w obchody 600-lecia Łodzi, któremu patronują łódzkie włókniarki.

„Wśród Kąkolu” autorstwa Marrené-Morzkowskiej, to pierwsza powieść, której akcja toczy się w Łodzi. Pisarka podjęła w niej wątek pracy nieletnich i problem wykorzystywania włókniarek przez ich zwierzchników. Jako feministka tłumaczyła i podkreślała znaczenie ruchu kobiecego w książce „Kobieta czasów obecnych”.

Cykl wierszy „Wśród kominów Łodzi” pióra Przedborskiej dedykowany był „robotnicy łódzkiej”. Poetka przelała na papier doświadczenia zebrane podczas inspekcji pracy w zakładach włókienniczych. Panujące tam ciężkie warunki opisywała także w „Głosie Porannym” relacjonując strajki.

Prezentacja obiektów z kolekcji Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi stanowi punkt wyjścia do rozważań nad drogą łódzkich włókniarek ku emancypacji.

Zdjęcia włókniarek pochodzące ze zbiorów muzeum

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Gdzie: Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, ul. Piotrkowska 282

Kiedy: 25 lutego (sobota) godz. 16:00

Bilety: Normalny 8 zł | Ulgowy 6 zł

Limit osób: 50

Bilety do nabycia w kasie Muzeum oraz na stronie bilety.cmwl.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Optymalizacja zarządzania zbiorami muz...

Muzea na całym świecie stawiają czoła rosnącym wyzwaniom związanym z efektywnym...

Zdarzenia muzealne – Maj 2025

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w zdarzeniach muzealnych odbywających się...

Wernisaż wystawy czasowej — „Mag...

Zapraszamy na rodzinną wystawę do Galerii Śluza!

Leonardo. Zbliżenia

Leonardo da Vinci to najbardziej znany artysta w historii. Ten wszechstronnie u...

EKSPOZEO – uniwersalny pomocnik ...

EKSPOZEO to wyposażony w wiele funkcjonalności system, który pomoże muzeom i in...