piątek, 3 maja, 2024

Rzeszów stawia na kulturę

Ponad 42 mln zł zostało przeznaczonych na kulturę w tegorocznym budżecie. To pozwoli na realizację aż 1,5 tys. wydarzeń. Nie sposób wymienić wszystkiego co będzie się działo. Te ważniejsze to Wschód Kultury – Europejski Stadion Kultury, festiwal Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski – Kantor czy nieco młodsze wydarzenia jak Re: Rzeszów Festival, albo Karpaty na Widelcu.

– W mojej filozofii zarządzania miastem kultura ma bardzo ważne, wręcz strategiczne znaczenie –podkreślał Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa podczas środowej konferencji podsumowującej działania kulturalne w mieście.

Działania na rzecz kultury Prezydent podzielił na trzy obszary. Pierwszy związany jest z infrastrukturą. W tym zakresie udało się pozyskać na rzecz mieszkańców budynek najstarszego kina w Rzeszowie – Zorzy i uchronić je przed widmem likwidacji. Ruszyły już także prace przygotowawcze do innej inwestycji związanej z kulturą – kompleksowej rozbudowy Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa i powiększenia jej o dwie dodatkowe kondygnacje. – Pamiętajmy o Podziemnej Trasie Turystycznej Rzeszowskie Piwnice, która stała się naszą chlubą, miejscem żywym i otwartym. Ten projekt rozwiniemy i dodamy do niego nowy obiekt – kamienicę przy ul. Króla Kazimierza, która znajduje się przy wyjściu z trasy podziemnej. Zmodernizujemy ten budynek i stworzymy tam miejsce, które nazywamy Kulturalna Caffe – zdradził prezydent.

Prezydent nie krył, że ma jeszcze wiele ambitnych planów. Wśród nich wymienił przywrócenie mieszkańcom i modernizację terenów pokolejowych, konkurs architektoniczny na Bibliotekę Nova z salą audiowizualną dla ponad tysiąca widzów, a także modernizację hali targowej i targowiska Jutrzenka czy przywrócenie mieszkańcom Zamku Lubomirskich. Wśród mniejszych przedsięwzięć wymienił m.in. także realizację domów kultury na Krakowskiej Południe i Nowym Mieście.

Drugim filarem działań była współpraca z organizacjami pozarządowymi, które tworzą „ferment kulturalny” w mieście. – Tu również odpowiedzieliśmy na wiele wyzwań – wniosków środowiska kultury, które stworzyło pierwszą w historii Społeczną Radę Kultury przy prezydencie. Rada jest ciałem doradczym i kreującym potrzeby w obszarze kultury – mówił Fijołek. W oparciu o sugestie ludzi środowisk twórczych zwiększone zostały przede wszystkim środki na działalność kulturalną dla organizacji pozarządowych. Nie było to łatwe. Poprzedni rząd, akurat z tych obszarów, z których finansujemy kulturę, naszemu miastu bardzo dużo odebrał. Ale pomimo trudnej sytuacji na kulturze nie oszczędzaliśmy, a wręcz przeciwnie dokładaliśmy pieniędzy. Stworzyliśmy np. pierwszy w historii konkurs na działalność całoroczną dla organizacji pozarządowych. Zwiększamy i będziemy zwiększać środki na dotacje dla organizacji pozarządowych na wydarzenia kulturalne – zapowiedział Konrad Fijołek.

– Odkąd prezydentem jest Konrad Fijołek praktycznie na każdej sesji głosowaliśmy za zwiększeniem budżetu na działalność kulturalną – potwierdził Sławomir Gołąb, radny i animator kultury. – Z satysfakcją stwierdzam, że kultura stała się oczkiem w głowie prezydenta. Dzieje się bardzo dużo i każdy ma dostęp do kultury dzięki działalności na osiedlach RDK.

Trzeci element – zupełnie nowy – to rozwijanie współpracy międzynarodowej w zakresie kultury i sztuki. – Chcemy życie kulturalne podnosić na jeszcze wyższy poziom. Staliśmy się międzynarodowym miastem, i chcemy, żeby międzynarodowe wydarzenia kulturalne, partnerstwa międzynarodowe twórcze i artystyczne były realizowane w Rzeszowie – mówił prezydent.

Artur Gernand

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...