czwartek, 25 kwietnia, 2024

Szlakiem rzeszowskich murali i graffiti

Działający w Estradzie Rzeszowskiej Inkubator Kultury stworzył „Rzeszowską mapę murali i graffiti”. Jest ona dostępna w dwóch wersjach – online za pomocą aplikacji Google Maps i papierowej. Można na niej znaleźć 35 prac w różnych lokalizacjach na terenie miasta. Każda zawiera obszerny opis z audiodeskrypcją i fotografie.

Jeszcze nie tak dawno murale kojarzyły się głównie z Łodzią i ich funkcją reklamową. Graffiti z kolei – z aktami wandalizmów i szpeceniem przestrzeni miejskiej. Dziś jest zupełnie inaczej – street art to dziedzina sztuki, a murale i graffiti zdobią miasta często wywołując zachwyt u przechodniów.

W stolicy Podkarpacia ulicznej sztuki jest coraz więcej. Nie brakuje murali i graffiti na głównych ulicach, ale i w miejscach trudniej dostępnych i rzadziej odwiedzanych przez mieszkańców. Stąd zrodził się pomysł, by zebrać interesujące prace w formie mapy. Tak w Rzeszowskim Inkubatorze Kultury działającym w Estradzie Rzeszowskiej powstała „Rzeszowska mapa murali i graffiti”.

Działania trwały kilka miesięcy. Udało się wyszczególnić aż 35 prac podzielonych na trzy kategorie – mural, graffiti i mural reklamowy. Każda opatrzona jest wyczerpującym opisem.

Znalezienie informacji na temat wszystkich murali i graffiti nie było łatwe. Wymagało to wykonania wielu telefonów, zadawania pytań wielu osobom i odwiedzenia wielu miejsc. Udało się – każda z prezentowanych prac jest szczegółowo opisana. Podajemy nazwiska autorów, rok i okoliczności, w których powstał dany „malunek”

wyjaśnia Joanna Jęczalik z Rzeszowskiego Inkubatora Kultury.

Mapa jest dostępna w dwóch wersjach: bezpłatnej elektronicznej w aplikacji Google Maps i papierowej, którą można nabyć w siedzibie Inkubatora Kultury przy ulicy Jagiellońskiej 24 za symboliczną kwotę 5zł. Mapa online znajduje się pod linkiem: https://tiny.pl/rshz4. Dodatkowo na stronie: http://inkubatorkultury.eu/projekty/rzeszowska-mapa-murali-i-graffiti/ można znaleźć obszerne galerie zdjęć każdego z murali i graffiti, a także ich opisy z audiodeskrypcją.

Audiodeskrypcja wydała nam się czymś niezbędnym. To ukłon w stronę tych, którzy nie mogą zobaczyć muralu czy graffiti, ale dzięki szczegółowemu opisowi mogą je sobie wyobrazić

dodaje J. Jęczalik.

Wydanie „Rzeszowskiej mapy murali i graffiti” to nie koniec projektu. RIK w przyszłości planuje zorganizować grupowy spacer śladami prezentowanych prac. W ten sposób chce zachęcić mieszkańców do większej aktywności na świeżym powietrzu i poznawania miasta od innej strony. Obecnie jednak, przez wzgląd na pandemię koronawirusa, zaprasza na spacery samodzielne lub w gronie rodzinnym z mapą w ręku.

Warto wiedzieć, że mamy w stolicy Podkarpacia na przykład murale z fauną i florą, podwodnym światem, znanymi postaciami ze świata kina, czy z motywami ludowymi. Wszystkie są wyjątkowe, a spacer ich śladem wydaje się trafioną rozrywką dla każdego, niezależnie od wieku

podsumowuje Joanna Jęczalik.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

ŚWIAT DZIECIĘCY W RYSUNKU I GRAFICE MA...

25 kwietnia 2024 - 23 czerwca 2024 Dwór Karwacjanów Już od czwa...

GORLICKIE ULICE – 3 MAJA

Wernisaż wystawy "Gorlickie ulice - 3 Maja" odbędzie się w piątek 26 kwietnia o...

Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźn...

28 kwietnia – 10 październik 2024 r. Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu R...

Miecze japońskie to nie tylko broń, al...

Miecze Japońskie. Z kolekcji gen. Sławomira Petelickiego i Polskiej Sekcji Miec...

Festyn Zielonoświątkowy – 19.05....

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza n...