niedziela, 23 czerwca, 2024

Sny o Biblii. Litografie Marca Chagalla

W Muzeum w Koszalinie od połowy października – przez zaledwie trzy tygodnie –  podziwiać będzie można wyjątkową wystawę litografii Marca Chagalla. 

Marc Chagall (1887-1985) należy do grona artystów, którzy wysoko oceniani przez krytyków, są znani i kochani także przez szeroką publiczność. Żyją wiecznie zarówno na kartach podręczników do historii sztuki, jak i w zbiorowej świadomości, jako autorzy sztuki najwyższych lotów, a jednak przystępnej dla przeciętnego odbiory. W przypadku Chagalla ta popularność jest w pełni zrozumiała. Po części wpływa na nią fascynujący życiorys: blisko sto lat wypełnionych artystycznymi poszukiwaniami, podróżami, namiętną miłością; w symbiozie żydowskiej duchowości i obyczajowości oraz zachodniej kultury, przeżywanych i łączonych przez artystę w sposób indywidualny, zawsze „po swojemu”.  Najważniejsza jednak jest sztuka: oniryczne obrazy i grafiki, w których wszelkie tematy, czy to zaczerpnięte z życia artysty, czy to z Biblii, mitologii, literatury, przedstawione za pomocą charakterystycznego zestawu motywów (któż nie słyszał o Chagallowskich latających kozach?), żywych kolorów i niepowtarzalnego rysunku, przeistaczają się w metaforę. Jest to sztuka wyjątkowa, „osobna”, która dotyka najczulszych strun w duszy każdego widza.

Koszalińskie Muzeum zaprezentuje zestaw 41 litografii, po raz pierwszy opublikowanych w latach 1956 i 1960 przez francuskie czasopismo „Verve”. Zapraszają one w fascynującą podróż przez księgi Starego Testamentu. Towarzyszyć im będą dwie akwaforty o tematyce mitologicznej, ręcznie kolorowane akwarelą przez samego Chagalla. Wszystkie te prace są własnością prywatnej firmy. Specjalną atrakcją wystawy będą dwie akwaforty z ilustracjami do „Martwych dusz” Gogola, wypożyczone z Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Jest to zestaw nieprzypadkowy, bowiem pokazanie wspaniałej twórczości mistrza z Witebska to niejedyny cel koszalińskiej wystawy. Jej organizatorzy, na przykładzie prac o różnej wartości kolekcjonerskiej, pragną zachęcić widzów do zastanowienia się nad znaczeniem pojęć oryginału i repliki w grafice oraz we współczesnej kulturze. Rozważania te podsumowane zostaną podczas specjalnej sesji naukowej, która odbędzie się 4 listopada w Muzeum w Koszalinie, z udziałem wybitnych specjalistek z dziedziny muzeologii oraz znawczyń sztuki graficznej: prof. Doroty Folgi-Januszewskiej, prof. Iwony Szmelter i Grażyny Hałasy.

Wystawa czynna od: 15.10 – 5.11.2023

Wernisaż : 15 października 2023 (niedziela), godz. 12.00 / wstęp wolny

Alicja Nowak-Zientarska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...

Aurora w mroku

Aurora w mroku to pierwsza z serii powieści o Aurorze Scalv...

MŁODE ZAKOPANE

Przegląd zakopiańskiej sztuki współczesnej, pierwsza edycja 2024. Wernisaż -...