sobota, 13 kwietnia, 2024

Spotkanie autorskie z Witoldem Szabłowskim

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie zaprasza na spotkanie z Witoldem Szabłowskim – reporterem i pisarzem

Budynek WiMBP w Rzeszowie, ul. Sokoła 13

Wstęp wolny

12 grudnia 2023, godz. 17.00

Witold Szabłowski (ur. 1980) – dziennikarz i reporter. Przez wiele lat związany z „Gazetą Wyborczą” i „Dużym Formatem”, wcześniej pracował między innymi w TVN24. W Turcji  mieszkał i studiował blisko dwa lata. W 2010 roku wydał zbiór reportaży „Zabójca z miasta moreli”, za który otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike 2011. Książka otrzymała również nagrodę brytyjskiego PEN – CLUBU, a w 2013 roku w Stanach Zjednoczonych została uznana za jedną z najważniejszych książek przetłumaczonych w tym roku na język angielski. Ukazała się w dziecięciu krajach.

Jesienią 2019 roku jednocześnie w  amerykańskim Penguinie i W.A.B. ukazała się kolejna książka autora zatytułowana „Kucharze dyktatorów”. W. Szabłowski przez  kilka lat szukał po całym świecie kucharzy Fidela Castro, Pol Pota, Saddama Husseina i innych satrapów. Wszystkich pytał, co jedli ich mocodawcy w najważniejszych momentach swoich rządów. Notował i opowieści, i przepisy. Tak powstała intrygująca opowieść o historii widzianej przez kuchenne drzwi; niezwykły mariaż reportażu z książką kucharską. Książkę kupiła firma producencka z Hollywood i przygotowuje na jej podstawie serial.

Kolejna książka – „Rosji od kuchni” –  to sto lat historii Rosji i Związku Radzieckiego opowiedziane przez kucharzy. Szabłowski odnalazł potomków kucharza ostatniego cara. Kucharzy Stalina, Lenina, a nawet Putina, a także kucharki kosmonautów i kucharki z Czarnobyla.

W 2023 roku, na 80. rocznicę rzezi wołyńskiej, Szabłowski wydał „Opowieści z Wołynia” – zbiór niezwykłych świadectw Ukraińców, którzy w okrutnym roku 1943 zaryzykowali życiem, by ratować swoich polskich sąsiadów. Książka otrzymała nagrodę Newsweeka, a także pozytywne recenzje od Hanny Krall, Wojciecha Smarzowskiego i abpa Józefa Michalika.

Spotkanie z Witoldem Szabłowskim jest już ostatnim w tegorocznym cyklu „Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat”.

Pogaduchy o książkach i rozmowy na temat, to projekt realizowany z programu MKiDN „Partnerstwo dla Książki 2023”, dofinasowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Natalia Szwedo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Rijksmuseum w Amsterdamie

Kolejny świetnie wydany album pod naszym patronatem! Cieszymy się i polecamy! ...

Wiosna Jazzowa Zakopane 2024

PROLOGAMI MUZYCZNYMI W KLUBOKAWIARNI STACJI KULTURA W ZAKOPANEM ZAPRASZAMY NA J...

Prolog United Europe Jazz Festiwal ...

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury serdecznie zapraszają do Klub...

ŁEMKOWSKO – POGÓRZAŃSKI JARMARK ...

Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach - oddział Zagroda Maziarska ...

Jarmark Wielkanocny w podpoznańskim Mu...

Wraz z nadejściem wiosny Muzeum Narodowe Rolnictwa zaprasza do Szreniawy (gmina...