poniedziałek, 27 maja, 2024

SPOTKANIE Z BARBARĄ BANAŚ NA WYSTAWIE HENRYK LULA. CERAMIKA. SZTUKA MATERII

Zachęta / sale wystawowe
wstęp w cenie biletu na wystawy

06.04 GODZ. 14:00

Spotkanie z dr Barbarą Banaś będzie doskonałą okazją do dyskusji nie tylko o twórczości prof. Henyka Luli, ale także o ceramice w ogóle. Z zaproszoną ekspertką będziemy rozmawiać o roli ceramiki w powojennej i współczesnej sztuce polskiej.

O ile trudnym, a w zasadzie niemożliwym jest dziś zajmowanie się sztuką polską po 1945 bez uwzględniania tkaniny artystycznej, o tyle do rzadkości wciąż należeć będą nawet przekrojowe publikacje czy wystawy poświęcone powojennej sztuce polskiej, włączające prace w ceramice. Zajmiemy się tematem kolekcjonowania ceramiki i obecnością ceramicznych prac w publicznych zbiorach sztuki współczesnej. Będziemy też dyskutować o języku, jakim opisywane są prace ceramików. W rozmowie z ekspertką spróbujemy wyjść poza schemat kategoryzacji: „ceramika – sztuka czy design”.

Barbara Banaś – dr historii sztuki, kustosz dyplomowany Muzeum Narodowego we Wrocławiu, prowadzi Dział Ceramiki i Szkła Współczesnego. Od ponad 20 lat specjalizuje się w badaniu historii polskiego wzornictwa i rzemiosła artystycznego. Uczestniczyła w wielu pionierskich projektach m.in. w 2000 roku w przygotowaniu wystawy „Rzeczy pospolite. Polskie wyroby 1899–1999” (Warszawa, Kraków). Przez wiele lat współpracowała z periodykiem “2+3D”, publikując artykuły prezentujące sylwetki polskich projektantów szkła i ceramiki. Jest jedną z współautorek promującej polskie osiągnięcia wzornicze i przygotowanej przez Instytut Adama Mickiewicza albumowej publikacji „Out of the Ordinary. Polish Designers of 20th Century”. Kuratorka wielu wystaw poświęconych polskiemu wzornictwu i rzemiosłu artystycznemu, w tym m. in. autorka wystawy stałej „Cudo-Twórcy” w Muzeum Narodowym we Wrocławiu oraz wystaw monograficznych Zbigniewa Horbowego, Jerzego Słuczan-Orkusza, Eryki i Jana Drostów, a ostatnio wystawy „Szklane życiorysy. Polskie projektantki 1945-2020”. Autorka bestsellerowej pozycji poświęconej Polskiej ceramice użytkowej doby „odwilży” – „Polski New Look” (2011, 2019 – II wyd).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Ogień. Opowieść o Janis Joplin

Powieść ukazuje burzliwe życie Janis Joplin. W tej wciągającej historii na...

Spotkanie

Bassanti postanawia popełnić samobójstwo. Nie byłoby w tym nic dziwnego, g...

Van Eyck. Zbliżenia

W tej fascynującej książce przyglądamy się z bliska dziełom jednego z ...

Festyn Zielonoświątkowy

Zapraszamy na Festyn Zielonoświątkowy, który odbędzie się 19.05.2024 r. w godzi...

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...