sobota, 13 lipca, 2024

SURREALIZM NA DZIEDZIŃCU. BIG BOOK FESTIVAL W MNW

W najbliższą niedzielę 23 czerwca o godz. 16.00 zielony Dziedziniec Lorentza Muzeum Narodowego w Warszawie zamieni się w surrealistyczną czytelnię: opowiadania Leonory Carrington przeczytają aktorzy Katarzyna Herman i Rafał Królikowski. Spotkanie poprowadzi Bartosz Kamiński.
Wydarzenie towarzyszy prezentowanej w MNW wystawie „Surrealizm. Inne mity” i odbywa się w ramach Big Book Festival. Wstęp wolny, bez ograniczeń wiekowych. Twórczość literacka surrealistki Leonory Carrington wpisuje się w jej buntowniczą i barwną karierę artystki, skandalistki i feministki. Bohaterki jej tekstów próbują wyrwać się z opresyjnego otoczenia i szukają schronienia w świecie jak ze snu.
Ich najwierniejszymi przyjaciółmi często są zwierzęta. Metamorfozy i tajemnicze obrzędy otwierają sportretowanym przez Carrington kobietom drogę ucieczki i pozwalają rozprawić się z wrogami. Podczas spotkania na Dziedzińcu Lorentza aktorzy Katarzyna Herman i Rafał Królikowski przedstawią m.in. opowiadania: „Debiutantka” i „Neutralny
mężczyzna”, opublikowane w tomie „Siódmy koń. Opowiadania zebrane” w tłumaczeniu Maryny Ochab i Michała Kłobukowskiego. Wydarzenie poprowadzi Bartosz Kamiński. Podczas spotkania wybrzmią też przepisy na surrealistyczną sztukę życia z książki Agnieszki Taborskiej „Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć”.
Częścią niedzielnego spotkania w Muzeum będzie oprowadzanie po wystawie „Surrealizm. Inne mity”. Ekspozycja ukazuje tendencje surrealistyczne w polskiej sztuce, porzucając ortodoksyjny sposób myślenia o surrealizmie i traktując go jako zjawisko globalne i różnorodne. Można obejrzeć ponad 300 prac z różnych okresów, począwszy od 20-lecia międzywojennego aż po współczesne realizacje. Wybór dzieł polskich uzupełniają prace twórców zagranicznych.
Wystawa w MNW wpisuje się w światowe obchody 100-lecia surrealizmu.

Big Book Festival / niedziela 23 czerwca 2024
„Ale Meksyk! Surrealizm do słuchania”

godz. 14.00 / Big Book Cafe MDM, ulica Koszykowa 34/50
„Ale Meksyk! Kobieta w galopie” wykład autorski Małgorzaty Czyńskiej z prezentacją zdjęć i reprodukcji obrazów Leonory Carrington

godz. 16.00 / Dziedziniec Lorentza Muzeum Narodowego w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 3
czytanie aktorskie „Ale Meksyk! Surrealizm do słuchania”, Katarzyna Herman, Rafał Królikowski, prowadzenie: Bartosz Kamiński

godz. 17.00 / Muzeum Narodowe w Warszawie, Aleje Jerozolimskie 3
oprowadzanie po wystawie „Surrealizm. Inne mity”

Czytanie aktorskie w Muzeum jest częścią wydarzeń „Ale Meksyk! Surrealistyczne światy Leonory Carrington”, które Muzeum Narodowe w Warszawie współtworzy wraz z Big Book Festival.

Muzeum Narodowe w Warszawie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i ...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

KAPELE I MUZYKANCI – CO W POLSKI...

ZAPRASZAMY na wystawę unikalnej kolekcji polskiej rzeźby ludowej. Muzyka towar...

Małopolski Piknik Archeologiczny

Małopolski Piknik Archeologiczny to cykliczna impreza plenerowa organizowana pr...

Biblioteka w muzeum (i nie tylko)

Moduł biblioteczny w systemie Muzeo jest dedykowany do zarządzania zbiorami ksi...