piątek, 17 maja, 2024

„Święto” – przedstawienie na scenie skansenu

Serdecznie zapraszamy na spektakl pt. „Święto” w wykonaniu uczestników półkolonii teatralnych „Lato w teatrze”. Widowisko zostanie zaprezentowane 15 lipca o godz. 13:00 na scenie plenerowej Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Projekt „Święto” jest realizowany przez Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w partnerstwie z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Punktem wyjścia do stworzenia spektaklu były odpowiedzi dzieci na pytania „po co są święta?”, „co warto celebrować?” oraz „jak wyglądałoby nowe – wymyślone przez najmłodszych – święto?”. W trakcie działań warsztatowych dzieci poznawały wybrane obrzędy i zwyczaje związane z kulturą tradycyjną, a następnie wykreowały własne, nowe uroczystości. Odniesienia do kultury tradycyjnej były tylko inspiracją do tego by dzieci zamanifestowały swoje zdanie i opowiedziały o swoich zainteresowaniach. W wyniku improwizacji teatralnych powstał collage różnych, nowych świąt.  Na scenie zobaczymy widowisko oparte na ruchu, ekspresji plastycznej i muzycznej, w którym wystąpi ponad 30-cioro dzieci pochodzenia polskiego i ukraińskiego.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Widowisko jest adresowane do widza w wieku 6+. Liczba miejsc ograniczona, wskazana jest rezerwacja miejsc za pomocą formularza:

https://docs.google.com/forms/d/1vX7kT1FlJc7cdvJOm-cVuEJIyKDpECYimqewoOPuKbc/edit?pli=1

Bezpłatne wejściówki będzie można odebrać tuż przed spektaklem – przed wejściem głównym na teren Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

O PROJEKCIE:

Ideą przedsięwzięcia jest integracja dzieci polskich i ukraińskich, które w trakcie artystycznych warsztatów nie tylko rozwijają swoją kreatywność i zdolności twórcze, ale przede wszystkim mają okazję lepiej się poznać i nawiązać nowe przyjaźnie. Projekt „Święto” jest realizowany przez Śląski Teatr Lalki i Aktora „Ateneum” w partnerstwie z Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Pracownicy  Muzeum brali udział we wszystkich jego etapach – w tym także prowadzili warsztaty artystyczne i kulturowe. Poza Muzeum do projektu zostały włączone następujące organizacje: Stowarzyszenie Pokolenie oraz Fundacja „Jesteśmy dla Was”.

tekst: Marcin Gaweł

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Pod naszym patronatem

Całe piękno świata

Poruszająca opowieść strażnika Metropolitan Museum of Art o sztuce i życiu. ...

WIKTORIA DUBOWIK / MALARSTWO, BATIK

Zapraszamy serdecznie na wernisaż malarstwa ukraińskiej artystki Wiktorii Dubow...

Nie połamać języka!!!

Już w piątek tłumaczka i filolog Beata Bednarowska będzie gościła w Poznaniu. ...

Chłop-niewolnik? Katalog wystawy

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie Ul. Dwo...

OTWARCIE SEZONU LETNIEGO W SZYMBARSKIM...

28 kwietnia 2024 Skansen w Szymbarku Rejestracja Zapraszamy w niedziel...