Na wystawie będzie prezentowanych około 150 cennych obiektów ze skarbca Parafii św. Klemensa. Szczególnie cenna jest grupa złotnictwa z obiektami zaliczanymi do największych osiągnięć złotnictwa w Polsce. Wśród niej znajdują się trzy monumentalne monstrancje, w tym najcenniejsza, datowana na rok 1490, ufundowana przez żupnika Jana Borzymowskiego – jednego z zarządców Żup Krakowskich, dwa krzyże późnogotyckie, wysokiej klasy ampułki.
Ponadto zostanie zaprezentowane malarstwo, z tryptykiem Ukrzyżowanie ze scenami różańcowymi (Małopolska, po 1607 roku). Świadectwem wysokiej kultury duchowej jest także zabytkowy księgozbiór kościelny, z którego ukazane będą inkunabuły i inne starodruki, głównie z okresu od XVI do XVIII wieku.
Wystawa inauguruje rok jubileuszowy 200-lecia poświęcenia kościoła św. Klemensa w Wieliczce. Obecny obiekt jest trzecim wzniesionym w tym miejscu. Parafia św. Klemensa w okresie staropolskim była zaliczana do najbogatszych w Polsce, funkcjonowała w mieście królewskim i górniczym, a proboszczami byli wykładowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Silne były jej związki z królewskim przedsiębiorstwem Żupy Krakowskie obejmującym wielicką kopalnię soli.
W kościele znajdowały się ołtarze ufundowane przez bractwa pracowników: kopaczy, warzyczy i tragarzy. Na wystawie będzie można zobaczyć: kielich z XVI wieku Bractwa Kopaczy i krzyż relikwiarzowy z ok. 1500 roku Bractwa Tragarzy.
Wystawa została przygotowana we współpracy z Parafią św. Klemensa.
LOKALIZACJA: ZAMEK ŻUPNY
Wystawa dostępna: 5 kwietnia – 16 września 2024
Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka